Stabilizuje się poziom wód. Władze odwołują pogotowie przeciwpowodziowe

Polska
Stabilizuje się poziom wód. Władze odwołują pogotowie przeciwpowodziowe
Polsat News
W wielu miejscach stan wód wciąż jest wysoki. Zdj. ilustracyjne.

W związku ze stałą poprawą sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej oraz systematycznym zmniejszaniem się stanu wody w zlewniach Warty i Pilicy wojewoda łódzki odwołał pogotowie przeciwpowodziowe, które obowiązywało od piątku w całym regionie. We wtorek po południu poziom wody w żadnej z rzek woj. śląskiego nie przekraczał stanu alarmowego. Także tam władze odwołały pogotowie przeciwpowodziowe.

Jak poinformował Krystian Makowski, oficer dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi, we wtorek stan wód jeszcze nie na wszystkich rzekach woj. łódzkiego wrócił do normy, ale w związku z lepszą pogodą sytuacja cały czas się poprawia.

 

- Stan alarmowy nadal przekroczony jest na Pilicy w Sulejowie o 37 cm, a poziomy ostrzegawcze hydrolodzy odnotowali na rzekach: Czarna Maleniecka w Dąbrowie (pow. piotrkowski), Luciąża w Kłudzicach (pow. piotrkowski), Warta w Bobrach, Działoszynie i Osjakowie (pow. radomszczański, pajęczański i sieradzki), Grabi w Łasku i Prosna w Mirkowe (pow. wieruszowski). Na wodowskazach widać, że poziom wód cały czas systematycznie się obniża - powiedział Makowski.

 

Korzystne prognozy


Dodał, że prognozy synoptyków na najbliższe dni są korzystne, w związku z czym wojewoda łódzki Zbigniew Rau odwołał we wtorek ogłoszone w piątek pogotowie przeciwpowodziowe w całym regionie.

 

Zgodnie z decyzją wójtów, nadal obwiązuje ono lokalnie na terenach zagrożonych zalaniem, m.in. w Sulejowie i poszczególnych gminach w powiecie radomszczańskim.

 

Ciało w zalanej piwnicy


Ostatniej doby strażacy podjęli osiem interwencji związanych z sytuacją hydrologiczną. Jak poinformował Makowski, w nocy z wtorku na środę w Radomsku w zalanej wodą piwnicy pustostanu po budynku jednorodzinnym znaleziono ciało mężczyzny.

 
Prawdopodobnie przyczyną zgonu było utonięcie po upojeniu alkoholowym.

 

Stabilizacja w woj. śląskim

 

Z danych służb kryzysowych wynika, że jeszcze we wtorek rano stan alarmowy przekraczała (o 15 cm) Brynica w Kozłowej Górze, jednak w ciągu dnia poziom wody obniżył się do stanu ostrzegawczego, z tendencją spadkową. Również tam, gdzie nadal przekroczony był stan ostrzegawczy: na Odrze w Raciborzu-Miedoni, na Wiśle w Goczałkowicach i Bieruniu Nowym, na Pszczynce w Pszczynie, na Liswarcie w miejscowości Kule oraz na Brynicy w miejscowości o tej samej nazwie, wody opadały.

 

Wojewoda śląski już w minioną sobotę wieczorem odwołał obowiązujące w całym regionie pogotowie przeciwpowodziowe, jednak lokalnie stan podwyższonej gotowości nadal obowiązywał. We wtorek nie było już pogotowia w żadnej gminie i powiecie woj. śląskiego. Wcześniej stan alarmu lub pogotowia obowiązywał w powiatach: częstochowskim, bieruńsko-lędzińskim i cieszyńskim, a także w gminach: Siewierz, Krzyżanowice, Ujsoły, Radziechowy-Wieprz, Milówka oraz Sośnicowice.

 

Obecnie, mimo wtorkowego pogorszenia pogody i przelotnych opadów deszczu, prognozy meteorologiczne i hydrologiczne dla regionu są korzystne - poziom wody w rzekach systematycznie spada i normalizuje się.

 

Monitorowany stan wody w zbiornikach

 

Na bieżąco monitorowany jest także poziom wody w zbiornikach Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Mimo intensywnych opadów w ubiegłym tygodniu, rezerwy w tych zbiornikach są większe niż zwykle o tej porze roku.

 

W zbiorniku w Goczałkowicach Zdroju znajduje się aktualnie ok. 100 mln m. sześc. wody, co oznacza, że pomieści on jeszcze ok. 60 mln m. sześc. czyli o ok. 20 mln m. sześc. więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. W zbiorniku w Kozłowej Górze jest ok. 10 mln m. sześć. wody, przy rezerwie dopuszczającej kolejnych 7 mln m. sześc.

 

Ze względu na podwyższony stan rzek w końcu ubiegłego tygodnia zwiększono zrzuty wody ze zbiorników: Goczałkowice do 60 m. sześc. na sekundę, oraz ze zbiornika Kozłowa Góra do 2 m. sześc. na sekundę. Aktualizowane co trzy godziny meldunki dotyczące sytuacji w obu zbiornikach są dostępne na stronie internetowej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie