Włoski prokurator: lepiej sytuowani uchodźcy jachtami przypływają na Sycylię

Świat
Włoski prokurator: lepiej sytuowani uchodźcy jachtami przypływają na Sycylię
Pixabay.com, zdj. ilustracyjne

Nowy szlak migracyjny funkcjonuje między wybrzeżami Turcji i Sycylii, a korzystają z niego lepiej sytuowani uchodźcy z Syrii - powiedział we wtorek w Senacie Włoch prokurator z Syrakuz. Przerzutem Syryjczyków jachtami zajmują się Rosjanie i Ukraińcy - dodał.

Występując przed senacką komisją obrony prokurator Francesco Paolo Giordano poinformował, że na wybrzeże w rejonie Syrakuz przypływają z Turcji dobrze wyposażone jachty z 50-60 osobami. Większość z nich to bardziej majętni Syryjczycy, a także Egipcjanie - wyjaśnił.

 

- To ze społecznego i ekonomicznego punktu widzenia całkowicie odmienny napływ od ucieczek na łodziach i pontonach, którymi płyną setki migrantów zwłaszcza z Afryki subsaharyjskiej - zauważył przedstawiciel prokuratury z Sycylii.

 

Wyraził opinię, że są to bardziej „luksusowe” warunki podróży. - Nie są to pontony, na których ryzykuje się życiem - powiedział Giordano.

 

Rosjanin i Ukrainiec podejrzani o przemyt migrantów


Przyznał, że nie wiadomo, czy za tym nowym kanałem przerzutowym stoi cała zorganizowana "sieć logistyczna”. Zdaniem prokuratura należy to wyjaśnić.

 

W Kalabrii poinformowano jednocześnie, że w porcie Gioia Tauro aresztowani zostali Rosjanin i Ukrainiec, podejrzani o przemyt migrantów na pokładzie jachtu. Przypłynęło nim 37 osób, w większości Kurdowie.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie