Władze Szwecji znoszą część kontroli na granicy. Ustanowiono je z powodu rekordowego napływu imigrantów

Świat
Władze Szwecji znoszą część kontroli na granicy. Ustanowiono je z powodu rekordowego napływu imigrantów
pixabay.com/public domain

Rząd szwedzki poinformował we wtorek, że od czwartku od północy zniesione zostaną kontrole dokumentów tożsamości przeprowadzane przez przewoźników kolejowych oraz autobusowych na moście nad cieśniną Sund między Danią a Szwecją.

Wymóg identyfikacji pasażerów został wprowadzony przez szwedzkie władze w styczniu 2016 roku, gdy do Szwecji przez Niemcy i Danię napłynęła rekordowa fala imigrantów. Kontrole w środkach transportu zbiorowego przyczyniły się do znacznego spadku liczby osób starających się o azyl w Szwecji, ale utrudniły przemieszczanie się mieszkańcom Malmoe oraz Kopenhagi.

 

Jednocześnie, jak poinformował szwedzki minister spraw wewnętrznych Anders Ygeman, zaostrzone zostaną kontrole przeprowadzane po szwedzkiej stronie przez policję graniczną, w tym w pociągach wjeżdżających do Szwecji.

 

Chcą legitymować na dworcach, lotniskach i autostradach

 

Według zapewnień częstsze mają być kontrole roentgenowskie pojazdów przejeżdżających mostem nad cieśniną Sund, a także zwiększony ich monitoring. Rząd chce wprowadzić możliwość automatycznego odczytywania tablic rejestracyjnych samochodów. Ponadto szwedzki rząd chce zwiększyć policyjne kontrole tożsamości w pobliżu dworców, lotnisk oraz autostrad.

 

- Jesteśmy przygotowani, aby w razie potrzeby szybko przywrócić wymóg identyfikacji dokumentów, aby nie powtórzyła się sytuacja z jesieni 2015 roku - oświadczył minister Ygeman.

 

W 2015 roku o azyl w Szwecji poprosiła rekordowa liczba ponad 163 tys. osób.

 

PAP

 

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie