Władze Stambułu wycofały zaproszenie dla założyciela Wikipedii. Zablokowano dostęp do strony

Świat
Władze Stambułu wycofały zaproszenie dla założyciela Wikipedii. Zablokowano dostęp do strony
Flickr/Frank Schulenburg/CC BY-SA 2.0
Założyciel Wikipedii Jimmy Wales.

Władze Stambułu poinformowały we wtorek, że wycofały zaproszenie na organizowane w tym mieście targi dla założyciela Wikipedii Jimmy'ego Walesa. Od soboty władze Turcji blokują dostęp do wszystkich wersji językowych tej internetowej encyklopedii.

Wales został skreślony z listy zaproszonych gości - poinformował stambulski ratusz na portalu internetowym miasta, nie podając uzasadnienia decyzji.

 

Założyciel Wikipedii był zaproszony na targi World Cities Expo 2017. W imprezie, która będzie trwać od 15 do 18 maja, uczestniczyć ma ponad 50 ekspertów z całego świata.

 

Nieprzychylne artykuły


W sobotę władze tureckie zablokowały tureckim internautom dostęp do wszystkich wersji językowych Wikipedii. Jako powód podano zamieszczanie przez nią artykułów sugerujących, że Turcja wspiera organizacje terrorystyczne.

 

Według organizacji monitorującej internet Turkey Blocks blokada nie nastąpiła na mocy nakazu sądowego.

 

Artykuły opublikowane w anglo- i niemieckojęzycznej wersji Wikipedii o Turcji i tureckim prezydencie Recepie Tayyipie Erdoganie zawierały m.in. krytyczną ocenę ustaw antyterrorystycznych wprowadzonych w tym kraju oraz przyjętej w niedawnym referendum reformy konstytucyjnej, która znacząco zwiększy uprawnienia głowy państwa kosztem rządu i parlamentu; informowano także o naciskach wywieranych przez władze na media i opozycję.

 

"Samowolna decyzja"


Deputowany największej opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Baris Yarkadas, nazwał blokadę Wikipedii "samowolną decyzją" władz i zażądał jej natychmiastowego zniesienia.

 

W sobotę Jimmy Wales napisał na Twitterze: "Dostęp do informacji jest podstawowym prawem człowieka" i zapewnił Turków o swoim wsparciu.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie