Ulicami Warszawy przebiegła biało-czerwona sztafeta "Ponad podziałami"

Polska
Ulicami Warszawy przebiegła biało-czerwona sztafeta "Ponad podziałami"
PAP/Jakub Kamiński

Politycy wszystkich ugrupowań przebiegli we wtorek - w Dniu Flagi - ulicami Warszawy w biało-czerwonej sztafecie pod hasłem "Ponad podziałami". Polska flaga, z którą biegli, wyruszyła rano z Helu i - po przemierzeniu całej Polski - wieczorem ma zawisnąć na Giewoncie.

Biało-czerwona sztafeta, której częścią był bieg parlamentarzystów, wyruszyła o godz. 6 rano z Helu. Flaga była transportowana m.in. łodzią motorową, wozem strażackim, a z Gdańska do Warszawy przyleciała samolotem - ze stolicy pociągiem dotrze do Krakowa. Poza politykami w akcję włączyli się m.in. żołnierze z polskiego kontyngentu w Kuwejcie.

 

Wśród parlamentarzystów w sztafecie organizowanej przez RMF FM udział wzięli: europoseł PiS Ryszard Czarnecki, Andrzej Halicki (PO), szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) i Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15).

 

"Biało-czerwone, to barwy niezwyciężone"

 

Czarnecki powiedział, że mimo tego iż politycy się spierają, to - jak podkreślił - "jest taki dzień, jak Dzień Flagi, kiedy można szukać tego, co łączy". - Na pewno łączy nasza flaga - zaznaczył.

 

- Jako stary kibic zawsze powtarzam: biało-czerwone, to barwy niezwyciężone. Myślę, że dzisiaj ponad podziałami pokazaliśmy naszym rodakom Polakom, że są rzeczy, które powinny łączyć - wskazał Czarnecki.

 

"Jest jeszcze kilka obszarów, gdzie nie ma konfliktu"

 

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że jest zadowolony, że udało się "w fajnym tempie przebiec" sztafetę. Wyraził radość, że wszyscy byli razem, że nieśli wspólnie biało-czerwony sztandar. - To jest coś, co nas łączy - dodał.

 

- Przyjechali nasi znajomi z całego kraju - koledzy z Płocka, z Krakowa mój siostrzeniec przyjechał z kolegą, żeby dzisiaj tylko w tym biegu uczestniczyć. To wszystko pokazuje, że naprawdę są takie momenty, że możemy być razem, niezależnie od tego, że ścigamy się w polityce i mamy te wyścigi na co dzień - dzisiaj biegliśmy wspólnie. Mnie to buduje, że wciąż jest jeszcze kilka takich obszarów, gdzie nie ma tego konfliktu - mówił prezes PSL.

 

"Żebyśmy byli razem"

 

Zdaniem Scheuring-Wielgus idea sztafety jest bardzo dobra, dlatego że - jak uzasadniała - "symbole narodowe są ważne dla każdego z nas i trzeba zrobić wszystko, by symbole narodowe nie były zawłaszczane, żeby nie dzieliły, żeby nas zbliżały". - I ten bieg dzisiaj miał taką główną ideę - żebyśmy byli razem - oceniła.

 

- Uważam, że powinniśmy więcej organizować takich wspólnych akcji, poza tym sport łączy - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

 

Polska flaga ok. godz. 20 ma zawisnąć na Giewoncie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie