Prezydent: dzisiaj dzieci i wnuki zdrajców Rzeczypospolitej zajmują wiele eksponowanych stanowisk

Polska
Prezydent: dzisiaj dzieci i wnuki zdrajców Rzeczypospolitej zajmują wiele eksponowanych stanowisk
Polsat News

- Dzisiaj dzieci i wnuki zdrajców Rzeczypospolitej, którzy walczyli o utrzymanie sowieckiej dominacji nad Polską, zajmują wiele eksponowanych stanowisk w różnych miejscach. Nigdy nie będą chcieli się zgodzić na to, żeby prawda o wyczynach ich ojców, dziadków i pradziadków zdominowała polską narrację historyczną, będą zawsze przeciwko temu walczyli - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, podczas wywiadu dla TVP Historia został zapytany również, co sądzi o głosach krytyki wobec tego, że prowadzona przez niego polityka historyczna jest mocno skoncentrowana na Żołnierzach Wyklętych i że powinien on bardziej "niuansować" ocenę Żołnierzy Wyklętych.

 

Reakcja posłów opozycji

 

- Bardzo wiele wpływowych miejsc we współczesnej Polsce zwłaszcza po 1989 r. w mediach i innych wpływowych instytucjach, fundacjach, zajmują osoby, których rodzice czy dziadkowie aktywnie walczyli z Żołnierzami Wyklętymi w ramach utrwalania ustroju komunistycznego, czyli krótko mówią byli zdrajcami - dzisiaj byśmy tak powiedzieli wprost, ja w każdym razie bym tak powiedział - stwierdził prezydent.

 

Na wypowiedzi prezydenta zareagowali politycy opozycji.

 

"Nie zgadzam się z PAD (prezydent Andrzej Duda – red.). Nie chcę rozliczać ani napiętnować dzieci Ziobry za to, że ojciec niszczył państwo prawa. Wystarczy rozliczyć winnego" – napisał na Twitterze poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.

 

 

Z kolei jego partyjna koleżanka Joanna Scheuring-Wielgus napisała: nie zgadzam się z PAD. Nie chcę rozliczać ani piętnować jego córki, za to, że ojciec niszczył państwo prawa. Wystarczy rozliczyć winnego.

 

 

W ironicznym stylu o stwierdzeniu prezydenta wypowiedział się poseł PO Borys Budka.

 

 

Także internauci ustosunkowali się do słów Dudy, przypominając mu, że dziadka w UB miał historyk Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego i członek Kolegium IPN.

 

PAP, polsatnews.pl

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie