Opolscy Niemcy chcą miejsc w radach programowych radia i telewizji

Polska
Opolscy Niemcy chcą miejsc w radach programowych radia i telewizji
Pixabay.com, zdj. ilustracyjne

Środowiska mniejszości niemieckiej zgłosiły do rad programowych Radia Opole i oddziału TVP Opole trzech kandydatów. Żaden z nich nie uzyskał akceptacji Rady Mediów Narodowych, która ustala skład rad programowych. Zdaniem Rafała Bartka przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, to złamanie zapisów ustawy medialnej.

- Trzeba powiedzieć sobie jasno, że według ustawy medialnej częścią misji publicznego Radia Opole i publicznej telewizji w Opolu jest działanie na rzecz żyjących tu mniejszości narodowych. Skoro robi się o nas i dla nas programy, a często - jak ma to miejsce w przypadku telewizji - my je produkujemy na własny koszt, dostając symboliczną zapłatę, to logicznym oczekiwaniem jest posiadanie naszego przedstawiciela w radach programowych, by za jego pośrednictwem mieć jakiś wpływ na to, jak ta misja jest realizowana - argumentuje Bartek.

 

Władze TSKN zwróciły się już o zajęcie stanowiska w tej sprawie do RMN. W odpowiedzi reprezentant Rady poinformował, że kandydaci opolskich Niemców byli brani pod rozwagę w czasie wyboru składów rad programowych Radia Opole i i TVP Opole, to "ostatecznie zgłoszone osoby nie dostały wystarczającej liczby głosów".


W tym samym piśmie przypomniano, że w skład rad programowych wchodzi 15 osób, z czego 10 to reprezentanci ugrupowań parlamentarnych, a pozostałe pięć to osoby mające dorobek i doświadczenie w sferze kultury i mediów.

 

Ponieważ do obydwu rad zgłoszono więcej kandydatur, RMN nie mogła powołać do nich wszystkich zgłoszonych osób.

 

"Po raz kolejny ustawa mówi jedno, a życie pokazuje coś innego"


Zdaniem Bartka, zapewnienie miejsca przedstawicielom mniejszości w radach programowych mediów narodowych jest odzwierciedleniem istniejącej rzeczywistości demograficznej kraju i regionu.

 

- Żartowaliśmy sobie, że skoro mamy media narodowe, to będziemy mieli także media dla narodowości niemieckiej. Tymczasem mamy sytuację, kiedy po raz kolejny ustawa mówi jedno, a życie pokazuje zupełnie coś innego. Odrzucono naszych kandydatów, choć były to osoby z doświadczeniem w tego typu pracy, często wysoko oceniani przez członków rad programowych jak i redakcje, z którymi współpracowali - powiedział.

 

Według zapowiedzi lidera TSKN, sprawa obecności reprezentacji mniejszości narodowych w radach programowych rozgłośni publicznego radia i oddziałów TVP zostanie przedstawiona na najbliższym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie