Ogromna flaga na latarni morskiej w Świnoujściu. "Największa wisząca biało-czerwona w Polsce"

Polska

Na świnoujskiej latarni morskiej zawieszona została we wtorek, w Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, ogromna biało-czerwona flaga. Jej powierzchnia to blisko 560 metrów kwadratowych, flagę widać z odległości kilkunastu kilometrów. Podczas podnoszenia flagi hymn narodowy odegrała orkiestra reprezentacyjna 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

- Obawialiśmy, czy silny wiatr umożliwi nam wciągnięcie flagi, ale na szczęście dziesięciu alpinistów i specjalny system lin i bloczków umieściło bez problemu flagę na latarni - powiedział Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. - Jeżeli pogoda pozwoli flagę będzie można oglądać w Świnoujściu do zmierzchu 3 maja - dodał.

 

558 metrów kwadratowych powierzchni

 

Flaga jest największą powiewającą biało-czerwoną w Polsce - ocenia Piwowarczyk. Ma 558 metrów kwadratowych powierzchni; liczy 31 metrów długości i 18 metrów wysokości.

 

Jak powiedział Piwowarczyk flagę szyły trzy krawcowe łącznie przez 36 godzin, składało ją 30 uczniów, a całe przygotowania trwały dwa tygodnie. Według Piwowarczyka gigantyczna flaga jest widoczna z kilkunastu kilometrów.

 

W przyszłym roku pobicie rekordu Greków

 

Organizatorzy przedsięwzięci planują po zdjęciu flagi pociąć ją na mniejsze i rozdać mieszkańcom Świnoujścia w przyszłym roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Piwowarczyk zapowiedział, że w przyszłym roku będą chcieli pobić świnoujską flagą rekord świata, który należy do Greków.

 

- Grecka największa wisząca flaga na świecie liczy 648 metrów kwadratowych, my chcemy uszyć i zawiesić na latarni jeszcze większą - zapowiedział.

 

Flaga zawisła na świnoujskiej latarni już po raz czwarty. Z roku na rok jej wymiary są większe.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie