Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Błaszczak: prezentujmy barwy zgodnie z tradycją i honorem

Polska

MSWiA wydało poradnik "Biało-Czerwona", który zawiera wskazówki, jak właściwie prezentować m.in. polską flagę. - Miłość do barw narodowych powinna wyrażać się w prezentowaniu ich zgodnie z tradycją i honorem - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

- Miłość do barw narodowych powinna wyrażać się w prezentowaniu ich zgodnie z tradycją i honorem. Dlatego moim pragnieniem jest, aby poradnik "Biało-Czerwona" trafił do jak najszerszej grupy osób - podkreślił Błaszczak.

 

- Nas, Polaków wyróżnia bardzo silne poczucie tożsamości narodowej. Jesteśmy mocno przywiązani do hymnu i do biało-czerwonych barw. Oznaczają one dla nas dumę i wolność. Flaga jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszenia i radości - dodał minister.

 

- Biel i czerwień towarzyszy emocjom polskich kibiców i triumfalnym gestom naszych zawodników. W ten sposób wyrażamy nasze uczucia. Biało-Czerwona łączy nas wszystkich - podkreślił.

 

Nazwy miejscowości na barwach narodowych, nie na flagach

 

Publikacja "Biało-Czerwona" została opracowana dla uczczenia 90. rocznicy wydania przez ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja Składkowskiego okólnika, w którym ogłoszono pieśń "Jeszcze Polska nie zginęła" z 1797 r. hymnem Polski.

 

Autorem poradnika jest Alfred Znamierowski, członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA. - Niestety nie mamy takiego zwyczaju jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie przy wciąganiu flagi na maszt, podobnie jak przy hymnie, kładzie się prawą rękę na sercu. U nas tego nie ma, ale trzeba zachować przynajmniej poważną pozycję, przestać rozmawiać, stać normalnie i zachować milczenie - powiedział Znamierowski.

 

Znamierowski zwraca uwagę, że bardzo ważna jest hierarchia flag. - Na terenie Polski flaga RP musi zawsze mieć pierwsze miejsce. Później jest flaga województwa, powiatu, gminy, następnie flagi takich organizacji, jak policja czy straż pożarna, a na końcu oczywiście flagi firmowe - wyliczył.

 

Ekspert zwraca uwagę, że na fladze nie wolno umieszczać żadnych rysunków ani napisów. - Natomiast mamy barwy narodowe. Flaga różni się tym od barw narodowych, że barwy narodowe mogą być w różnych proporcjach, natomiast flaga ma proporcje 5 do 8 i na fladze żadnych napisów, ani innych znaków nie może być - mówi Znamierowski.

 

- Na barwach narodowych przyjęło się, szczególnie kibice skoków narciarskich bardzo często używają barw narodowych z napisem miejscowości, z której pochodzą. Jest to zarówno oznaka patriotyzmu, że są Polakami, jak i patriotyzmu lokalnego - z jakiej miejscowości pochodzą - i myślę, że to jest dopuszczalne"- dodaje.

 

Poradnik "Biało-Czerwona" jest dostępny na stronie internetowej MSWiA.

 

Spot wyjaśnia, jak czcić barwy narodowe

 

Resort zorganizował również kampanię społeczną po hasłem "Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe". W jej ramach zrealizowany został 30 sekundowy spot filmowy z udziałem dzieci. Ten krótki film zachęca do traktowania barw narodowych z szacunkiem

 

W tym praktycznym przewodniku znajdują się informacje w jaki sposób i w jakiej kolejności na masztach oraz w pomieszczeniach umieszczać flagę Rzeczypospolitej Polskiej z flagami innych państw, a także jednostek samorządu terytorialnego. Przykłady dotyczą różnych okoliczności, między innymi wizyt gości zagranicznych, uroczystości, wydarzeń sportowych, marszów oraz żałoby.

 

 

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie