Defence24: wojska lądowe USA chcą przenieść dowództwo dywizyjne z Niemiec do Polski

Polska
Defence24: wojska lądowe USA chcą przenieść dowództwo dywizyjne z Niemiec do Polski
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Wojska lądowe USA planują przenieść dowództwo szczebla dywizji dla działań w Europie z Niemiec do Polski - podał we wtorek portal Defence24.pl. - Polska staje się coraz silniejszym sojusznikiem i NATO i USA - skomentował tę informację wiceszef MON Michał Dworczyk.

Według portalu jednostka ma być przeniesiona z Baumholder do Poznania. "W praktyce oznacza to, że działania wojsk lądowych USA w Europie Środkowo-Wschodniej będą koordynowane właśnie z Polski" - podkreśla Defence24.pl.

 

Portal powołuje się na oświadczenie oficera prasowego Mission Command Element dla operacji Atlantic Resolve, st. sierż. Brenta M. Williamsa.

 

"Relokacja Mission Command Element z Niemiec do Polski zwiększa efektywność, skuteczność i zdolność US Army do manewrowania wojskami. Wysunięta obecność Mission Command Element w Polsce umożliwia jeszcze lepsze połączenie US Army Europe z sojusznikami, przywódcami i cywilami z państw europejskich, i w końcu zwiększa przygotowanie Sojuszu do odpowiedzi na jakiekolwiek zagrożenie lub kryzys w Europie" - głosi oświadczenie rzecznika cytowane przez portal.

 

"Rząd PiS potrafił przekonać do tego naszych sojuszników z UE oraz NATO"

 

Operacja Atlantic Resolve jest elementem programu zwiększenia amerykańskiej obecności w Europie (European Reassurance Initiative - ERI), zainicjowanej w 2014 r. wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. Z kolei Mission Command Element to jednostka dowodzenia szczebla dywizyjnego dla armii USA w Europie, powstała w 2015 roku na bazie struktur 4. Dywizji Piechoty stacjonującej na stałe w Stanach Zjednoczonych.

 

Wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, komentując we wtorek w TVP Info informację o przeniesieniu jednostki dowódczej do Polsk,i powiedział: "Mamy do czynienia ze stałym trendem, trendem wzmacniania Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim". - Polska staje się coraz silniejszym sojusznikiem i NATO, i Stanów Zjednoczonych, i to się wpisuje w szereg decyzji, które spowodowały (obecność) znacznej liczby żołnierzy i sprzętu amerykańskiego Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce - dodał.

 

Jego zdaniem należy wzmacniać wschodnią flankę NATO. - Rząd PiS potrafił przekonać do tego naszych sojuszników w UE oraz NATO. Te decyzje są konsekwencją tego przekonania. Jeżeli w regionie potrzebujemy wzmocnienia, to naturalnym jest, że poszczególne odziały dowództwa, komórki, są dyslokowane w Polsce, bo Polska bez wątpienia na flance wschodniej jest najsilniejszym krajem, siłą rzeczy liderem regionu - przekonywał Dworczyk.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie