Marsz ONR jak "wjazd Hitlera do Warszawy". Spór o delegalizację organizacji w "Tak czy Nie"

Polska

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zaapelowała do ministra sprawiedliwości, by ten złożył wniosek o delegalizację ONR po sobotnim marszu. Zbigniew Ziobro nie podjął do tej pory żadnych kroków. O to, czy Obóz Narodowo Radykalny powinien funkcjonować w przestrzeni publicznej spierali się goście programu "Tak czy Nie" Anna Maria Żukowska z SLD i Tomasz Kalinowski z ONR.

Program prowadziła Agnieszka Gozdyra. 

 

Rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska przypomniała, że już w poprzednich latach były wnioski o delegalizację ONR, m.in. z 2012 roku podjęta przez SLD, a także ubiegłoroczna - zgłoszona przez Platformę Obywatelską.

 

Żukowska stwierdziła, że sobotni marsz ONR przypominał jej "wjazd Hitlera do Warszawy", a skojarzenia "są jednoznaczne": - Organizacja paramilitarna. Idzie w szyku wojskowym. To wyglądało dokładnie tak samo - stwierdziła działaczka SLD.

 

Rzecznik ONR uznał, że "karność, dyscyplina i samoorganizacja są ważne" i pożądane w każdym ugrupowaniu.

 

- Nie odpowiadam za skojarzenia - dodał.

 

"Śmierć wrogom ojczyzny"

 

Zapytany o hasło "śmierć wrogom ojczyzny" stwierdził, że to hasło historyczne żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z początku ubiegłego wieku.

 

- Dziś wrogami ojczyzny są wielkie korporacje, które dążą do zglobalizowania Polski - powiedział Tomasz Kalinowski.

 

- Ludzie, którzy dążą do tego, aby Polska stała się państwem podległym, to są wrogowie niepodległej Polski - dodał

 

- Jest 2017 rok, nie ma wojny i jeśli ktoś krzyczy "śmierć wrogom ojczyzny", to nawołuje do przestępstwa - powiedziała rzeczniczka SLD.

 

Jej zdaniem PiS ma teraz problem. Z jednej strony chce takich ruchów, z drugiej - obawia się, że wymkną się spod kontroli tak jak stało się to w przypadku Marine Le Pen i jej organizacji we Francji.

 

Strach przed agresją

 

Zapytana o to, dlaczego tak mało osób zaprotestowało przeciwko marszowi ONR, rzeczniczka SLD stwierdziła: - Bali się fizycznej agresji, fizycznej konfrontacji - powiedziała Żukowska.

 

- Oraz złamania prawa - dodał Kalinowski.

 

- Owszem, nie każdego na to stać - powiedziała działaczka SLD.

 

Na stronie głównej polsatnews.pl zamieściliśmy sondę z pytaniem, "czy ONR powinien zostać zdelegalizowany?". Na odpowiedzi czekaliśmy do godz. 23:00. Za delegalizacją organizacji było 34,7 proc. użytkowników. Przeciw - 65,3 procent. W sondzie zagłosowało 3116 osób.


Wszystkie odcinki programu "Tak czy Nie" można obejrzeć w zakładce "Nasze Programy".

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

red/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie