Chcieli powołać Gorbaczowa na świadka. Rosja odrzuciła litewski wniosek

Świat
Chcieli powołać Gorbaczowa na świadka. Rosja odrzuciła litewski wniosek
pixabay.com/public domain
Zdjęcie ilustracyjne

Rosja odrzuciła we wtorek wniosek Litwy, aby były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow stawił się przed sądem w charakterze świadka krwawych represji z 1991 roku zastosowanych wobec zwolenników odzyskania przez Litwę niepodległości - poinformował w komunikacie sąd w Wilnie. - Rosja chroni osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa - powiedział AFP były przywódca Litwy Vytautas Landsbergis.

Powołania obecnie 86-letniego Gorbaczowa na świadka chciał sędzia w sprawie, w której kilkudziesięciu byłych sowieckich funkcjonariuszy jest oskarżonych o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości.

 

Podczas interwencji w Wilnie sowieckich oddziałów specjalnych w styczniu 1991 roku zginęło 14 cywilów, a kilkuset zostało rannych. Rok wcześniej Litwa ogłosiła niezależność od ZSRR, do którego została włączona w wyniku II wojny światowej.

 

Rosja odmawia współpracy z sędziami prowadzącymi rozpoczęty w zeszłym roku proces, w którym w charakterze oskarżonych występuje dwóch jej obywateli. Litewscy prokuratorzy nie chcieli oficjalnie oskarżać Gorbaczowa, który stał na czele ZSRR w latach 1985-1991.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie