Areszt dla białoruskich opozycjonistów za akcję 1 maja. Jeden zapowiedział głodówkę

Świat
Areszt dla białoruskich opozycjonistów za akcję 1 maja. Jeden zapowiedział głodówkę
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Protest opozycji w Mińsku.

Za udział w akcji protestu w Święto Pracy sąd w Mińsku skazał na kary aresztu białoruskich opozycjonistów Pawła Siewiarynca i Maksima Winiarskiego. Rozprawa Siewiarynca dotyczyła także akcji w obronie Kuropat, gdzie spoczywają ofiary represji stalinowskich.

Siewiaryniec, jeden z liderów Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji, został skazany podczas wtorkowej rozprawy administracyjnej w sądzie dzielnicowym na 15 dni aresztu. Zarzucono mu udział w nielegalnym zgromadzeniu 1 maja, a także w akcji w obronie Kuropat, która odbyła się 3 marca. Zeznania obciążające opozycjonistę złożyli milicjanci.

 

Taką samą karę za udział w poniedziałkowym proteście wymierzył wcześniej inny sędzia w tym samym sądzie aktywiście Maksimowi Winiarskiemu. Winiarski zapowiedział, że podczas odbywania kary będzie prowadził głodówkę.

 

Wzywali do dymisji władz i uwolnienia więźniów politycznych


Działacze opozycji zostali zatrzymani w poniedziałek już po zakończeniu nieuzgodnionej z władzami akcji protestu. Podczas demonstracji z okazji Święta Pracy wzywano m.in. do dymisji władz i uwolnienia więźniów politycznych, apelowano o wolne wybory i odwołanie dekretu nr 3 o tzw. pasożytnictwie.

 

Protesty w obronie Kuropat trwały od 20 lutego do początku marca. Ich celem było niedopuszczenie do rozpoczęcia budowy obiektu biurowego w pobliżu uroczyska, na którym spoczywają w masowych grobach ofiary mińskiego NKWD. W efekcie protestów inwestor wycofał się z planów budowy.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie