Tylko 29 z 681 sieci handlowych nie płaci regularnie

Biznes
Tylko 29 z 681 sieci handlowych nie płaci regularnie
Pixabay/pompi

Największe sieci handlowe w Polsce mają się dobrze, tylko 29 z przebadanych 681 firm ma kłopoty z regularnymi płatnościami - wynika z raportu BIG InfoMonitor. - Pytanie, czy sieci handlowe terminowo płacą swoim odbiorcom, czy też kontrahenci z obawy o relacje nie zgłaszają opóźnień - komentuje wyniki prezes BIG InfoMonitor.

"Zaległości posiadane przez niesolidne sieci handlowe warte są razem 139,4 mln zł" - czytamy w komunikacie BIG InfoMonitor. "Tylko na nieopłacone w terminie kredyty dziewięciu przedsiębiorstw przypada ponad 138,8 mln zł. Średnio przeterminowane kredyty przypadające na jedną firmę warte są 15,4 mln zł" - dodano.

 

Jak powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, "rekordzista ma zadłużenie na kwotę przekraczającą 55,7 mln zł, a drugi w kolejce 33,2 mln zł".

 

"Bezproblemowe obsługiwanie zobowiązań"

 

Zdaniem Bisnode Polska, "jeżeli chodzi o możliwości płatnicze, to nie ma wątpliwości, że zdecydowaną większość sieci handlowych stać na bezproblemowe obsługiwanie zobowiązań". Jak wynika z danych wywiadowni gospodarczej, "są one bowiem od lat w bardzo dobrej kondycji finansowej".

 

Na koniec kwietnia br. spośród blisko 420 firm zbadanych przez Bisnode Polska, 83 proc. wykazało się bardzo dobrą i dobrą kondycją finansową, z czego ponad 55 proc. bardzo dobrą. W słabej (6,7 proc.) i w bardzo złej kondycji (9,8 proc.) znajdowało się ok. 17 proc. tego typu przedsiębiorstw.

 

"Największe firmy z każdym rokiem zwiększają zysk"

 

Jak komentuje prezes Sławomir Grzelczak, "otwarte pozostaje pytanie, czy sieci handlowe faktycznie terminowo płacą swoim odbiorcom, czy też kontrahenci z obawy o relacje nie zgłaszają opóźnianych płatności do Rejestrów Dłużników BIG".

 

Doskonałą kondycję sieci handlowych potwierdzają wypracowywane wyniki. "Największe firmy z każdym rokiem nie tylko otwierają nowe sklepy, ale wykazują także wielomiliardowe przychody i zwiększają zysk, co ciekawe przy spadającej jednocześnie rentowności" - czytamy w raporcie.

 

Sieci handlowe płacą też coraz większe podatki. "W 2015 r. w większości przypadków wykazały wzrost odprowadzonego podatku CIT w porównaniu z rokiem 2014, choć ogólna tendencja była odwrotna. Tysiąc największych pod względem przychodów firm zapłaciło 13,5 mld zł podatku CIT, o 8,5 proc. mniej niż rok wcześniej" - wskazał BIG InfoMonitor.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie