Milicje syryjskie zajęły stare miasto w At-Tabaka

Świat
Milicje syryjskie zajęły stare miasto w At-Tabaka
Wikimedia.org/Abkhazian Network News Agency/CC BY-SA 3.0

Syryjskie milicje SDF wspierane przez międzynarodową koalicję na czele z USA poinformowały w poniedziałek o wypchnięciu bojowników Państwa Islamskiego (IS) ze starego miasta w At-Tabace. At-Tabaka leży strategicznie koło największej zapory wodnej w Syrii. Dżihadyści wycofali się do nadbrzeżnej dzielnicy.

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) to arabsko-kurdyjska koalicja kierowana przez Kurdów z milicji YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony). SDF dąży do odbicia z rąk dżihadystów miasta Ar-Rakka, położonego ok. 40 km na wschód od At-Tabaki. Ar-Rakka jest najważniejszym kontrolowanym przez dżihadystów ośrodkiem w Syrii, de facto stolicą samozwańczego kalifatu powołanego do życia przez IS.


Opanowanie At-Tabaki szło opornie od początku kwietnia, ale w czwartek wreszcie SDF zaczęła posuwać się naprzód i odbijać stare miasto.


W poniedziałek SDF podała w internetowym oświadczeniu, że zajęła ostatnie trzy rejony starego miasta i przyległą dzielnicę przemysłową.

 

Trwają walki nad zbiornikiem retencyjnym na Eufracie


Walki z IS trwają nadal w nowoczesnych dzielnicach nad zbiornikiem retencyjnym na Eufracie - poinformował rzecznik Talal Silo. Zaporę nadal kontroluje IS.


Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka SDF kontroluje obecnie 80 procent At-Tabaki.


W końcu marca wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne wyparły dżihadystów z ważnego strategicznie lotniska wojskowego At-Tabaka, które było pod kontrolą dżihadystów od sierpnia 2014 roku.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie