"Znacie przyjaciół pani Le Pen. To reżimy panów Kaczyńskiego i Putina". Macron na wiecu

Świat
"Znacie przyjaciół pani Le Pen. To reżimy panów Kaczyńskiego i Putina". Macron na wiecu
PAP/EPA/IAN LANGSDON

Kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron uznał Jarosława Kaczyńskiego za "przyjaciela i sojusznika" swej rywalki, przywódczyni Frontu Narodowego Marine Le Pen, stawiając go w jednym szeregu z premierem Węgier Viktorem Orbanem i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

- Znacie przyjaciół i sojuszników pani Le Pen. To reżimy panów Orbana, Kaczyńskiego i Putina. To nie są ustroje otwartej i wolnej demokracji. Codziennie łamane są tam liczne swobody, a wraz z nimi nasze zasady - powiedział Macron na poniedziałkowym wiecu w Paryżu.

 

"Szeregi nienawistnych i tchórzliwych"

 

Bez entuzjazmu popierany przez większość francuskich ugrupowań Macron, przywódca ruchu "En Marche!" (Naprzód), nazwał skrajną prawicę, którą reprezentuje jego konkurentka Marine Le Pen, "narzędziami najgorszego”, szeregami "nienawistnych i tchórzliwych”.

 

- W przyszłą niedzielę stawką będzie przyszłość społeczeństwa - zakończył przemówienie Macron. 7 maja odbędzie się we Francji druga tura wyborów prezydenckich.

 

Le Pen, która w poniedziałek zebrała kilka tysięcy zwolenników na wiecu w Parku Wystawowym w podparyskiej miejscowości Villepinte, obiecała, że "wyrwie Francję z rąk rzekomych elit, które ją konfiskują, wiążą, sprowadzają na manowce".

 

Przywódczyni Frontu Narodowego, która po pierwszej turze zrezygnowała z funkcji partyjnej, by przedstawiać się jako "kandydatka ludu Francji", kilkakrotnie nazwała Macrona "reprezentantem finansjery".

 

Przypomniała, jak pięć lat temu jako kandydat w wyborach prezydenckich Francois Hollande ostrzegał przed swym "prawdziwym przeciwnikiem, który nie ma imienia, nie ma oblicza, nie ma partii, nigdy nie będzie kandydował, i który przecież rządzi. Ten przeciwnik to finansjera". Po czym krzyknęła: tym razem ma on imię, ma twarz, ma partię i kandyduje (...), nazywa się Emmanuel Macron!

 

"Pragnę ocalić materialne i niematerialne dziedzictwo Francuzów"

 

Obserwatorzy zwracają uwagę, że ten fragment przemówienia populistycznej kandydatki skierowany był do wyborców innego populisty, skrajnie lewicowego Jean-Luca Melenchona, który w pierwszej turze wyborów prezydenckich zdobył prawie 20 proc. głosów.

 

Następnie Le Pen zrobiła ukłon w stronę wyborców kandydata centroprawicy Fillona, głosząc: jestem kandydatką Francji, która wcześnie rano wstaje, która pragnie ocalić materialne, ale i niematerialne dziedzictwo Francuzów. Francji, która pracuje nad tym, by można było być dumnym z kraju, który pozostawimy (przyszłym pokoleniom) Francuzom.

 

Podczas gdy sondaże znów wskazują na rosnącą przewagę Macrona, większość badanych uważa, że kampania po pierwszej turze jest "kiepska", a punkty zdobywa w niej Le Pen.

 

Według poniedziałkowego badania Instytutu OpinionWay na Macrona zagłosowałoby dziś 61 proc. a na Le Pen 39 proc. wyborców. W piątek sondaż tego instytutu dawał Macronowi 59 proc. głosów, a Le Pen 41 proc.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie