Gronkiewicz-Waltz: oczekuję wniosku o delegalizację ONR

Polska
Gronkiewicz-Waltz: oczekuję wniosku o delegalizację ONR
Polsat News

Prezydent Warszawy oczekuje, że minister sprawiedliwości złoży wniosek o delegalizację ONR. Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o tym na Twitterze. To odpowiedź na sobotni przemarsz kilkaset członkiń i członków ONR ulicami Warszawy z okazji rocznicy utworzenia tego ugrupowania. Próbę zablokowania demonstracji przeprowadziła inicjatywa Obywatele RP. Doszło do przepychanek, interweniowała policja.

Kilkadziesiąt osób stanęło na planowanej trasie przemarszu ONR z transparentami "Tu są granice przyzwoitości" oraz cytatem z przedwojennego czasopisma narodowych radykałów "Sztafeta": "Endek, Hitler dwa bratanki". Gdy otoczyła ich policja i zepchnęła na chodnik, a kilka osób zaniesiono do policyjnych furgonów, krzyczeli: "Wstydźcie się", "Kogo bronicie?", "Faszyści, policja, jedna koalicja".

 

Po marszu pojawiły się zastrzeżenia do metod stosowanych przez funkcjonariuszy.

 

Jak poinformował polsatnews.pl Paweł Gaweł z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, jego organizacja jest w posiadaniu ponad 4 tys. zdjęć i kilkudziesięciu filmów z sobotniego przemarszu. Jeden z nich, wzbudzający największe kontrowersje, Ośrodek otrzymał drogą mailową od jednego z wolontariuszy.

 

Swój komentarz do marszu ONR zamieściła w poniedziałek na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Skierowało go do Zbigniewa Ziobry wzywając, by złożył wniosek o delegalizację ONR jako ruchu neofaszystowskiego.

"Policjanci działali skutecznie i zgodnie z prawem, a zastosowane środki ograniczyły się tylko i wyłącznie do użycia siły fizycznej w zakresie niezbędnym do wyegzekwowania oraz przestrzegania prawa i były w pełni adekwatne do zaistniałej sytuacji" - poinformowała natomiast Komenda Stołeczna Policji.

 

polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie