"Wiara w sondaże już niejednego na manowce wyprowadziła". Dera w "Śniadaniu w Radiu Zet"

Polska

- Jesteśmy w Nowoczesnej na etapie reorganizacji. Potrzebujemy nowego otwarcia - powiedziała w programie "Śniadanie w Radiu Zet'" Katarzyna Lubnauer, szefowa klubu parlamentarnego Nowoczesnej. Partia Ryszarda Petru liczy, że ostatnie nieprzychylne wyniki sondażowe są tylko krótkotrwałym zjawiskiem. Ostatnie sondaże wskazują, że Nowoczesna może znaleźć się poza parlamentem.

Według nowego sondażu Kantar Public PiS może liczyć na 31 proc. poparcia. PO traci do partii rządzącej 2 punkty procentowe. Z 4 proc. poparciem do Sejmu nie weszłaby Nowoczesna.

 

- Jednym rośnie, drugim spada, ale w sumie jest to podobnie - ocenił wyniki ostatnich sondaży poseł Jacek Wilk Kukiz’15. Stwierdził, że "Nowoczesna miała być nowszą, lepszą wersją PO, więc wyborcy patrzą sobie tylko, która frakcja tego samego programu jakoś estetyczniej wygląda i tam się kierują".

 

Sellin: sytuacja "już się raczej wyjaśniła"


- Przez półtora roku mieliśmy do czynienia z rywalizacją kto jest silniejszym antypisem - stwierdził wiceminister kultury Jarosław Sellin.


Uznał, że sytuacja "już się raczej wyjaśniła". - KOD, z powodu różnych kompromitacji - zwłaszcza lidera tego środowiska i innych "charyzmatycznych" przywódców - odchodzi do historii. Nowoczesna też jest, moim zdaniem, partią jednosezonową, jednokadencyjna - ocenił Sellin.

 

Podkreślał, że "wraca sytuacja do rywalizacji głównej: PiS - PO". Zwrócił również uwagę, że umacnia się trend rosnący w sondażach dla Kukiz’15.

 

Wyniki ostatnich sondaży próbował bagatelizować Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta. - Przypomnieliśmy sobie, jak to Bronisław Komorowski nie miał z kim przegrać, jak to wygrał w I turze z Andrzejem Dudą, a fakty są takie, że to Andrzej Duda został prezydentem. Wiara w sondaże już niejednego na manowce wyprowadziła - konkludował Dera.

 

O konsul honorowej RP: "ubolewania godny incydent" 

 

Goście programu „Śniadanie w Radiu Zet” zajęli się również sprawą konsul honorowej RP w Ohio Marii Szonert-Biniendy, która w mediach społecznościowych zamieściła wiele kontrowersyjnych wpisów, między innymi fotomontaż przedstawiający Donalda Tuska w mundurze SS. W niedzielę została zawieszona przez MSZ w obowiązkach. Goście programu komentowali, że to kolejna wpadka wizerunkowa rządu Prawa i Sprawiedliwości.

 

- Ubolewania godny incydent - podkreślał wiceminister kultury Jarosław Sellin z PiS. Zauważył, że "pani konsul broni się tym, że nie miała wpływu na to, co na jej stronach się pokazywało".

 

- Sprawa jest wyjaśniana i na czas wyjaśniania minister spraw zagranicznych zawiesił panią Szonert-Biniendę w pełnieniu obowiązków konsula honorowego - powiedział Sellin.

 

Wiceminister kultury zaapelował do polityków, żeby takimi argumentami (jak Szonert-Binienda - red.) w debacie publicznej się nie posługiwać i "w ten sposób z siebie wzajemnie nie żartować".  - To nie są żarty na miejscu, po prostu - podsumował.

 

Lubnauer: mamy krętactwo, mamy kłamstwo

 

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej stwierdziła, że to kolejna kompromitacja personalna rządu. Zauważyła, że stanowiska konsula honorowego jest wizytówką Polski za granicą.

 

Szefowa klubu parlamentarnego Nowoczesnej zwróciła uwagę, że  Szonert-Binienda najpierw tłumaczyłam, że to stare wpisy, a później, że ktoś zhakował jej stronę. - Widać, że tutaj mamy krętactwo, mamy kłamstwo - oceniła Lubnauer.

 

Poseł PO Marcin Kierwiński powiedział, że zawieszenie pani konsul nie załatwia sprawy. - Tu powinna być natychmiastowa dymisja. Minister Waszczykowski po raz kolejny na takie sprawy zareagować - dodał uznając decyzję ministra za skrajną niekompetencję.  

 

 

Wilk: wina w wyborze czy w nadzorze

 

- Są granice, których nie powinniśmy przekraczać - zgodził się z innymi gośćmi w ocenie zachowania konsul honorowej Jakub Stefaniak z PSL.  

 

Jacek Wilk z Kukiz'15 zastanawiał się przy tym, czy to "jest wina w wyborze czy w nadzorze".   

 

polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie