Aresztowano 46 podejrzanych o atak w Medynie z 2016 r.

Świat
Aresztowano 46 podejrzanych o atak w Medynie z 2016 r.
Pixabay.com

Saudyjskie siły bezpieczeństwa aresztowały 46 osób podejrzanych o przynależność do zbrojnej organizacji odpowiedzialnej za zamach bombowy, dokonany w lipcu 2016 roku przed świętym dla islamu meczetem w Medynie - podały w niedzielę saudyjskie media.

Według państwowej agencji SPA, która powołała się na ministerstwo spraw wewnętrznych, wśród zatrzymanych jest 32 obywateli saudyjskich i 14 obcokrajowców.

 

"Śledztwo wykazało, że aresztowani byli bezpośrednio zaangażowani w zbrodnię przeciw wiernym w świętym Meczecie Proroka" - podało w oświadczeniu saudyjskie MSW.

 

Aresztowania dokonano w Dżuddzie, portowym mieście na zachodzie kraju - podała SPA.

 

Zamach przed Meczetem Proroka


W lipcu 2016 roku, podczas ramadanu, zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze przed Meczetem Proroka, w którym znajduje się grób proroka Mahometa. W tym bezprecedensowym ataku zginęło czterech policjantów.

 

Żadna organizacja do dziś nie przyznała się do przeprowadzenia tego ataku, także MSW w swoim komunikacie nie wskazało winnych, jednak nieoficjalnie zamach przypisywany jest - jak pisze Reuters - Państwu Islamskiemu (IS).

 

Państwo Islamskie chce obalenia monarchii


Od połowy 2014 roku IS dokonało serii zamachów bombowych i ataków z użyciem broni palnej w Arabii Saudyjskiej. Wśród licznych ofiar tych aktów terroru większość stanowili przedstawiciele szyickiej mniejszości oraz członkowie sił bezpieczeństwa.


IS dąży do obalenia arabskich monarchii w regionie Zatoki Perskiej, zarzucając im niewolnicze podążanie za Zachodem.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie