W Turcji zablokowano dostęp do Wikipedii. Bez orzeczenia sądu, bez podania przyczyny

Świat
W Turcji zablokowano dostęp do Wikipedii. Bez orzeczenia sądu, bez podania przyczyny
Wikipedia.org

Organizacja monitorująca internet Turkey Blocks poinformowała, że tureccy internauci od soboty rano nie mogą uzyskać dostępu do żadnej wersji językowej popularnej na całym świecie wirtualnej encyklopedii. Witryna została zablokowana bez nakazu sądowego.

Blokadę wszystkich wersji językowych encyklopedii wykryto w sobotę o godzinie 8 rano czasu tureckiego - poinformowała grupa Turkey Blocks na swojej stronie internetowej. Organizacja określa siebie jako "niezależny cyfrowy projekt przejrzystości" i monitoruje tureckie internet.

 

Agencja AFP podaje, że mieszkańcy Stambułu nie mogli w sobotę rano wejść na strony Wikipedii, chyba że używali połączenia VPN. Próbując dostać się na Wikipedię, tureckim internautom pojawia się komunikat mówiący o tym, że "strona internetowa jest nieodstępna".

 

Jak informuje Turkey Blocks, tureckie władze nie podały żadnej przyczyny blokady wirtualnej encyklopedii. Według organizacji, a także mediów, w tym dziennika "Hurriyet", administracyjne działania polegające na zamknięciu Wikipedii muszą zostać w najbliższych dniach zatwierdzone przez wymiar sprawiedliwości.

 

Blokowane również Twitter czy Facebook

 

Grupy monitorujące internet zarzucają tureckim władzom blokadę mediów społecznościowych, m.in. Twittera czy Facebooka, w szczególności w następstwie ataków terrorystycznych czy działań wojennych z udziałem wojsk tureckich.
              
Rząd w przeszłości zaprzeczał, że blokuje strony internetowe. Eksperci techniczni w organizacjach pozarządowych mówią jednak, że ograniczanie dostępu obywatelom do mediów społecznościowych jest intencjonalne i ma na celu zatrzymanie rozprzestrzeniającej się propagandy.

 

Dlatego wielu tureckich internautów zaczęło korzystać z połączenia VPN. Niektórzy z nich skarżą się jednak, że także taka możliwość czasami nie jest dostępna.

 

Możliwa przyczyna blokady - krytyka Erdogana

 

Według niektórych użytkowników Wikipedii powodem sobotniej blokady mogły być liczne krytyczne wobec prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informacje, które pojawiły się w encyklopedycznym wpisie na jego temat po referendum z 16 kwietnia. W referendum zatwierdzono zwiększenie kompetencji szefa państwa.

 

W listopadzie 2016 roku, gdy po kontrowersyjnym aresztowaniu kurdyjskich deputowanych zablokowano media społecznościowe, premier Binali Yildirim przyznał, że "od czasu do czasu z powodów bezpieczeństwa" władze "mogą podejmować takie działania". - Są one tymczasowe. Gdy niebezpieczeństwo mija, wszystko wraca do normy - powiedział.

 

Reuters, PAP

zdr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie