"Polska skutecznie wpisała swoje oczekiwania do wytycznych ws. Brexitu". Premier po szczycie UE

Świat

- Przed szczytem w Brukseli udało się wypracować dobry, dla wszystkich akceptowalny dokument wytycznych. Dzięki temu można go było bardzo szybko przyjąć - powiedziała premier Beata Szydło na konferencji po unijnym szczycie w Brukseli. W sobotę przywódcy 27 państw członkowskich przyjęli wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu.

- Będziemy przyglądali się teraz, jak przebiega realizacja tych wytycznych przez Unię Europejską, która w naszym imieniu rozpocznie negocjacje. Muszą być one skrupulatnie wpisane do mandatu negocjacyjnego, którego projekt będzie niebawem ogłoszony przez KE - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

 

"Dobry, akceptowalny dla wszystkich dokument wytycznych"

 

Szydło powiedziała, że podczas sobotniego spotkania unijnych przywódców podkreśliła, iż bardzo istotną kwestią w tym procesie jest jedność. - W wyniku tego, że potrafiliśmy tę jedność zachować i wspólnie słuchać się nawzajem - i również uwzględnić postulaty państw członkowskich - udało się przed posiedzeniem dzisiejszej Rady (Europejskiej - red.) wypracować dobry, dla wszystkich akceptowalny dokument wytycznych i można go było bardzo szybko i sprawnie przyjąć - powiedziała.

 

Dodała, że udało się to dzięki ogromnej pracy wszystkich państw członkowskich. - Wszystkim należą się podziękowania i gratulacje. W imieniu polskiego rządu ogromny wkład pracy w ten dokument włożył minister (ds. europejskich - red.) Konrad Szymański - powiedziała.

 

- Drugi etap będzie znacznie trudniejszy i warto zachować jedność i transparentność procesu, by nie było pokusy wśród niektórych państw odchodzenia od założeń, które przyjęliśmy - zauważyła premier.

 

"Premier May cały czas chce mieć kontakt z nami, z Radą Europejską"

 

- Z moich rozmów z panią premier Theresą May mamy jasny obraz tego, że Wielka Brytania oczekuje przede wszystkim, iż ten proces negocjacyjny będzie postępował szybko. Ma oczywiście jasne stanowisko co do tego, że na początku procesu muszą być rozwiązane problemy obywateli i problemy finansowe - zaznaczyła.

 

Jak oceniła, "odnoszę wrażenie, że w tej chwili premier May bardziej skoncentrowana jest na kampanii wyborczej w tych najbliższych dniach i tygodniach, ale cały czas chce mieć kontakt z nami, z Radą Europejską".

 

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie