Merkel broni podwójnego obywatelstwa. Po tureckim referendum

Świat
Merkel broni podwójnego obywatelstwa. Po tureckim referendum
PAP/EPA/JULIEN WARNAND

- Osoba pochodzenia tureckiego z podwójnym obywatelstwem może być równie lojalna wobec Niemiec, co osoba pochodzenia tureckiego z obywatelstwem niemieckim – podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla redakcji informacyjnej RND. Merkel broniła prawa do podwójnego obywatelstwa przed krytyką m.in. z własnej partii CDU - informuje w sobotę dziennik "Berliner Morgenpost".

Należy raczej zapytać, "w jaki sposób możemy jak najwcześniej przekonać ludzi do naszego stylu życia, naszej konstytucji i naszych wartości" - dodała.

 

Merkel oceniła również, że "w zbliżającej się kampanii wyborczej (przed wyborami parlamentarnymi 24 września – red.) będzie mówiło się o wszystkim, co ważne dla ludzi, i temat obywatelstwa też jest ważny, choć zapewne nie ma znaczenia decydującego".

 

Apele o lojalność wobec Niemiec


Dyskusja na temat podwójnego obywatelstwa rozgorzała w Niemczech na nowo po referendum w Turcji w sprawie zmiany systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki. 63 proc. mieszkających w Niemczech osób o tureckich korzeniach zagłosowało wówczas za zmianą, forsowaną przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Referendum odbyło się 16 kwietnia.

 

Podczas przedreferendalnej kampanii czołowi niemieccy chadecy apelowali do mieszkańców Niemiec pochodzenia tureckiego o lojalność wobec państwa niemieckiego.

 

Ograniczenia w posiadaniu podwójnego obywatelstwa


Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere przedstawił propozycję wprowadzenia ograniczeń w posiadaniu podwójnego obywatelstwa.


Zaproponował m.in., by potomkowie mieszkających w Niemczech osób pochodzących z innego kraju mieli obowiązek wybrania jednego z posiadanych obywatelstw

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie