Chiny deportowały Amerykankę skazaną za szpiegostwo. Była przetrzymywana przez dwa lata

Świat
Chiny deportowały Amerykankę skazaną za szpiegostwo. Była przetrzymywana przez dwa lata
Flickr/futureatlas.com/CC BY 2.0

Chiny deportowały obywatelkę USA, która w tym tygodniu została skazana za szpiegostwo. Wcześniej przez dwa lata była przetrzymywana w więzieniu bez procesu - poinformowała w sobotę organizacja broniąca praw człowieka. Kobieta w piątek dotarła do Los Angeles.

Sandy Phan-Gillis została zatrzymana w marcu 2015 roku na granicy z będącym specjalny regionem autonomicznym ChRL Makau.

 

We wtorek sąd nakazał deportację kobiety i skazał ją na 3,5 roku więzienia za szpiegostwo. W piątek Amerykanka wyleciała z Kantonu na południu Chin i tego samego dnia dotarła do Los Angeles, gdzie spotkała się z mężem i pozostałymi członkami rodziny - poinformowała w oświadczeniu fundacja Dui Hua z siedzibą w San Francisco.

 

Oskarżenie o współpracę z FBI

 

Chiński rząd nie ujawnił aktu oskarżenia Phan-Gillis. Jej adwokat powiedział agencji Reutera, że nie może podać szczegółów tej sprawy, gdyż chodzi o "tajemnice państwowe".

 

Według męża Amerykanki Chiny oskarżyły Phan-Gillis o dwukrotny udział w misjach szpiegowskich w Chinach w 1996 roku oraz o współpracę z FBI, by schwytać dwóch chińskich szpiegów przebywających w USA i nakłonić ich, aby zostali podwójnymi agentami.

 

Po spotkaniu prezydentów

 

Do deportacji doszło w czasie, gdy stosunki między USA a Chinami ocieplają się w następstwie spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa ze swym chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem na Florydzie na początku kwietnia.

 

Według fundacji Dui Hua negocjacje w sprawie umożliwienia powrotu Phan-Gillis do ojczyzny nasiliły się podczas marcowej wizyty sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Pekinie.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie