Amerykański lotniskowiec atomowy USS Carl Vinson płynie w kierunku Półwyspu Koreańskiego

Świat

Publiczna telewizja NHK opublikowała zdjęcia, na których widać amerykański lotniskowiec atomowy USS Carl Vinson i inne okręty wchodzące w skład tak zwanej grupy uderzeniowej. Jednostki płyną w kierunku Półwyspu Koreańskiego. Obecność w regionie amerykańskich okrętów to demonstracja siły wobec Korei Północnej.

Korea Północna od początku roku przeprowadza testy nuklearne i rakietowe na niespotykaną dotychczas skalę. Jedną z tych prób dokonano minionej nocy. Według wstępnych doniesień test zakończył się niepowodzeniem.

 

Północnokoreański reżim przeprowadził test dzień po tym, jak sekretarz stanu USA Rex Tillerson, występując na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, ostrzegł, że brak reakcji na nuklearne i rakietowe ambicje Korei Północnej może spowodować "katastrofalne skutki".

 

Administracja Trumpa deklarowała jak dotąd, że wobec Korei Północnej "wszystkie opcje są na stole", łącznie z atakiem militarnym. Jednak oficjalne źródła w Waszyngtonie oceniają, że uprzedzający atak jest mało prawdopodobny. Strategia USA wobec Pjongjangu opiera się obecnie na wywieraniu nacisków na reżim przy współdziałaniu z Chinami, najważniejszym partnerem handlowym Korei Północnej. 

 

Reuters, PAP, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie