"Aktywność miała miejsce przed otwarciem konsulatu" - MSZ ws. zdjęcia Tuska w hitlerowskim mundurze

Polska
"Aktywność miała miejsce przed otwarciem konsulatu" - MSZ ws. zdjęcia Tuska w hitlerowskim mundurze
Polsat News

"Aktywność internetowa Pani Konsul Honorowej Marii Szonert-Biniendy miała miejsce przed uroczystym otwarciem konsulatu honorowego w Akron" - odpowiedziało polsatnews.pl MSZ na pytanie o publikacje konsul w mediach społecznościowych. Zamieściła ona w sieci m.in. zdjęcie Donalda Tuska w mundurze SS. W sobotę MSZ poinformowało, że Szonert-Binienda oddała się do dyspozycji ministra Waszczykowskiego.

Otwarcie konsulatu honorowego w Akron odbyło się 24 kwietnia. MSZ w odpowiedzi na pytania polstanews.pl podkreśla, że "publikowane wówczas przez panią Szonert-Biniendę w mediach społecznościowych treści wyrażają wyłącznie jej prywatne stanowisko. W żaden sposób nie odzwierciedlają one stanowiska MSZ".

 

Konsul zawiesi publikacje treści o charakterze politycznym 


Biuro Rzecznika Prasowego MSZ zapewnia, że kierownictwo MSZ rozmawiało z konsul honorową Marii Szonert-Biniendy i zobowiązała się ona "do zawieszenia publikacji treści o charakterze politycznym wyrażających jej osobiste przekonania".

 

Szonert-Binienda zapowiedział na Facebooku, że: "W związku z tym że moje stare prywatne wpisy zostały przedstawione w mediach jako moje wypowiedzi w oficjalnej roli Konsula Honorowego RP, zawieszam swoją dzialalnosc na FB".

 


W sobotę MSZ wydało komunikat, w którym oświadcza: "Konsul Honorowy RP w Akron Maria Szonert-Binienda w dniu 28 kwietnia br. oddała się do dyspozycji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego". Nie podano jednak, jakie decyzje podjął szef resortu w sprawie pani konsul.

 

 

"Podłość albo idiotyzm! Jedno i drugie kompromituje Polskę"


Zdjęcie Tuska z mundurze SS - choć to nie jedyny kontrowersyjny wpis konsul honorowej -  oburzyło użytkowników Twittera. Szef klubu PO Sławomir Neumann napisał: "Po takim wpisie @MSZ_RP powinno odwołać p.Szonert z f-cji konsula! Takie coś to podłość albo idiotyzm! Jedno i drugie kompromituje Polskę".


Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej napisała, że czeka na zdecydowane działanie MSZ w sprawie Pani Szonert-Biniendy. "To bardzo niskie standardy" - dodała.


polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie