764 interwencje Straży Pożarnej w związku z opadami deszczu. Najwięcej w woj. śląskim

Polska
764 interwencje Straży Pożarnej w związku z opadami deszczu. Najwięcej w woj. śląskim
PAP/Tytus Żmijewski

W ciągu ostatniej doby strażacy 764 razy interweniowali w całej Polsce w związku z opadami deszczu. Najwięcej interwencji było w województwie śląskim. - Sytuacja się stabilizuje - powiedział w sobotę rano rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

Jak poinformował Frątczak, do godziny 6 rano strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu interweniowali 764 razy, z czego 519 w woj. śląskim, 63 w woj. łódzkim i 52 w woj. opolskim.

 

Najwięcej interwencji związanych było ze wzrostem poziomu wody w rzekach - 344, z czego 300 razy strażacy podejmowali działania w woj. śląskim. - W takich sytuacjach patrolujemy wały przeciwpowodziowe, umacniamy je, jeśli jest taka potrzeba lub podwyższamy - dodał Frątczak.

 

Strażacy usuwali także skutki opadów śniegu - głównie drzewa lub konary drzew, które pod ciężarem śniegu zwaliły się i zatarasowały drogi, chodniki. Takich interwencji było 90, w tym po połowie w woj. dolnośląskim i woj. opolskim.

 

Frątczak poinformował, że w 29 przypadkach przekroczone są stany alarmowe na rzekach, a w 71 ostrzegawcze.

 

Mogą wystąpić lokalne podtopienia

 

- Sprawdzają się prognozy pogody i na południu kraju przestał padać deszcz. Sytuacja się stabilizuje, na pewno to nie jest sytuacja, która powoduje wystąpienia zagrożenia powodzią, choć niewątpliwie lokalne podtopienia mogą być, ale wynikają one z ukształtowania terenu. Wszędzie tam są strażacy, dysponujemy odpowiednią wiedzą i sprzętem, żeby poradzić sobie z takim sytuacjami - dodał.

 

IMGW prognozuje na sobotę i niedzielę zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Na północy lokalnie przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, we wschodniej części kraju okresami słaby deszcz.

 

Do godziny 9 w sobotę obowiązują wydane przez IMGW w piątek ostrzeżenia hydrologiczne; cztery ostrzeżenia 3 stopnia dla woj. śląskiego, opolskiego i trzy ostrzeżenia 2 stopnia dla woj. dolnośląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie