Zdjęcie Tuska w hitlerowskim mundurze. Jest reakcja MSZ na aktywność konsul honorowej RP w Ohio

Polska
Zdjęcie Tuska w hitlerowskim mundurze. Jest reakcja MSZ na aktywność konsul honorowej RP w Ohio
Twitter/@DorotaWSch

"Treści publikowane przez Konsul na jej prywatnych kontach w mediach społecznościowych przed otwarciem konsulatu honorowego wyrażają jej prywatne poglądy" - poinformował resort spraw zagranicznych, odnosząc się do aktywności w internecie konsul honorowej RP w Acron w Ohio (USA) Marii Szonert-Biniendy. Zamieściła ona w sieci m.in. zdjęcie Donalda Tuska w mundurze SS.

"Kierownictwo Ministerstwa Spraw Zagranicznych przeprowadziło rozmowę z konsul honorową Marią Szonert-Biniendą" - poinformował resort na swoim profilu na Twitterze.

 

Zdjęcie Tuska z mundurze SS oburzyło użytkowników Twittera. Szef klubu PO Sławomir Neumann napisał: "Po takim wpisie @MSZ_RP powinno odwołać p.Szonert z f-cji konsula! Takie coś to podłość albo idiotyzm! Jedno i drugie kompromituje Polskę".

 

Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej napisała, że czeka na zdecydowane działanie MSZ w sprawie Pani Szonert-Biniendy. "To bardzo niskie standardy" - dodała. Zwróciła się też z pismem do MSZ w sprawie konsul honorowej.

 

 

Wieczorem konsul poinformowała, że zawiesiła swoją działalność na Facebooku.

 

 

 

Maria Szonert-Binienda, żona członka podkomisji smoleńskiej w MON, została mianowana w marcu przez szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego konsulem honorowym RP w Akron w USA. 

 

"Oficjalny przedstawiciel państwa"

 

Za tę pracę nie pobiera wynagrodzenia. Może być traktowana jak "oficjalny przedstawiciel" państwa i w takim charakterze zapraszana na oficjalne uroczystości państwowe.

 

Treści na profilu Marii Szonert są publiczne.

 

7 lutego opublikowała zdjęcie Radosława Sikorskiego na tle szubienicy podpisane "wieszanie zdrajców". 

 

 


"Jean-Claude Drunker"

 

Dziennikarka Dorota Wysocka-Schenpf, żona byłego ambasadora Polski w USA Ryszarda Schnepfa, zamieściła na Twitterze scereen, który ma pochodzić z konta Szonert-Biniendy. Konsul miała wstawić zdjęcie Donalda Tuska w mundurze SS-mana. Tego wpisu już nie ma, ale  upublicznił go m.in. poseł PO Michał Szczerba, który oznaczył konto polskiego MSZ i zapytał: będzie reakcja czy akceptacja?

 

 

Szonert-Binienda nie oszczędza także polityków zagranicznych. Na jej profilu jest np. grafika przedstawiająca szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude Junckera wśród pełnych kieliszków z podpisem "Jean-Claude Drunker" (z ang. pijak - red.). 

 

 

 


"Jesteśmy gotowi zaryzykować"


- Nie było innego wolontariusza, który by to chciał. Zadeklarowała gotowość współpracy. Jest znana ze swojej aktywności od wielu lat, więc uważamy, że możemy spróbować. To nie są decyzje, które mają trwać do końca życia, to są wolontariaty - tłumaczył powołanie Szonert-Biniendy szef MSZ Witold Waszczykowski.


- Jesteśmy gotowi zaryzykować, ale tu nie widzę ryzyka. Szonert-Binienda jest znana, przynajmniej w części Polonii, więc widzę pozytywne możliwości oddziaływania. Jest osobą rozpoznawalną, a to się liczy - dodał.

 

O aktywność w mediach społecznościowych konsul Szonert-Biniendy zapytaliśmy rzeczniczkę MSZ oraz rzecznika rządu. Czekamy na ich odpowiedzi.

 

polsatnews.pl

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie