Zalewska: w ciągu trzech lat wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 15 procent

Polska
Zalewska: w ciągu trzech lat wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 15 procent
PAP/Grzegorz Michałowski

W ciągu najbliższych trzech lat wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 15 proc. - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zapowiedziała, że szczegóły podwyżek zostaną rozpisane w założeniach do ustawy budżetowej.

Jak przekazała podczas konferencji prasowej na temat wdrażania reformy edukacji i finansowania zadań oświatowych, decyzje w sprawie podwyżek podjęli już premier Beata Szydło i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

 

- Zaczynamy od 2018 r. To są bardzo duże pieniądze, bo to są pieniądze do subwencji oświatowej - powiedziała minister.

  

Minister zapowiedziała także, że w drugiej połowie maja zostanie przekazany do uzgodnień projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, która wprowadza zmiany w Karcie Nauczyciela.

 

Podała także, że już dziś wiadomo, iż wskutek reformy edukacji w systemie pojawi się 4,5 tys. nowych miejsc pracy dla nauczycieli.


Zdaniem Zalewskiej reforma edukacji przebiega prawidłowo, zgodnie z planem i harmonogramem, a jej formalny etap został zakończony.

 

Minister poinformowała, że podjęte zostały uchwały dotyczące sieci szkół, zrealizowano etap prac dotyczący finansowania oświaty i wynagrodzeń nauczycieli, stworzono podstawy programowe, odbywają się szkolenia nauczycieli.

 

Szefowa MEN powiedziała, że resort pracuje jeszcze nad kwestiami dotyczącymi posiłków dla dzieci. - Chcielibyśmy by rok 2018/2019 był rokiem, kiedy każde dziecko w szkole podstawowej będzie mogło skorzystać w szkole z ciepłego posiłku - powiedziała. Poinformowała też o planach "objęcia opieką stomatologiczną polskich dzieci."

 

Jak poinformowano też, MEN zaczyna tzw. prekonsultacje podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych. Resort będzie czekał na opinie do 26 maja.

 

Wiceminister Maciej Kopeć poinformował, że projekt podstawy programowej do szkół ponadpodstawowych zostanie wysłany do opinii do losowo wybranych szkół w kraju.

 

PAP

jop/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie