Wysokie stany wód na Śląsku. Błaszczak: wszystko pod kontrolą, będzie odprawa służb

Polska

32 razy interweniowały minionej dobry jednostki straży pożarnej w woj. śląskim w związku z intensywnymi opadami i wysokim stanem wód. Wiele rzek przekroczyło stany ostrzegawcze, dwie - alarmowe. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w piątek odbierze meldunki służb na temat stanu przygotowań do ewentualnej akcji w związku z pogodą. Zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą.

Błaszczak powiedział w radiowej Trójce, że w piątek odbędzie się odprawa z Komendantem Głównym PSP, komendantami wojewódzkimi PSP z czterech województw i wojewodami. Chodzi o woj. śląskie, dolnośląskie, małopolskie i opolskie.

 

- Odbiorę meldunki służb na temat stanu przygotowań do ewentualnej akcji ratunkowej - powiedział minister. - Służby są przygotowane do tego, by nieść pomoc mieszkańcom - dodał.

 

- Są przekroczone stany wód, szczególnie w województwie śląskim, ale sytuacja jest pod kontrolą - podkreślił Błaszczak.

 

Od czwartku w 5 gminach powiatu częstochowskiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, ogłoszone przez starostę częstochowskiego z powodu wysokiego stanu wody Warty. Są to: Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice i Kruszyna.

 

Przekroczone stany ostrzegawcze

 

Jak podało w piątek rano Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, stan alarmowy przekroczyła Brynica w Brynicy i Pszczynka w Mizerowie-Borkach.

 

Stan ostrzegawczy przekroczyły natomiast: Odra w Chałupkach, Krzyżanowicach i Raciborzu-Miedoni, Olza w Cieszynie, Kłodnica w Gliwicach, Liswarta w Niwce, Wisła w Skoczowie, Goczałkowicach i Bieruniu Nowym, Biała Wisełka w Wiśle-Czarne, Iłownica w Czechowicach-Dziedzicach, Biała w Czechowicach-Bestwinie, Gostynia w Bojszowach, Przemsza w Piwoni i Radosze, Mitręga w Kuźnicy Sulikowskiej, Brynica w Kozłowej Górze i Szabelni oraz Soła w Żywcu i Koszarawa w Pewli Małej.

 

IMGW ostrzega

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Morskiej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla sześciu województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i dolnośląskiego. Stan wód w niektórych rzekach tych regionów przekroczy alarmowy.

 

Zgodnie z radarową mapą IMGW obecnie najbardziej intensywne opady obejmują województwo mazowieckie, południe województwa śląskiego i część województwa podlaskiego.

 

Sześć ostrzeżeń hydrologicznych to ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia (dotyczą województwa śląskiego, łódzkiego i polskiego), a trzy - drugiego stopnia.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało cztery ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia o wzrostach stanów wody (lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych) na terenie województw: śląskiego (zlewnia górnej Odry i zlewnie: Małej Wisły, Brynicy, Przemszy, Soły) i opolskiego (zlewnie dopływów Odry). Ostrzeżenia obowiązują maksymalnie do godz. 9:00 w sobotę.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie