Wyłudzili miliony złotych unijnej dotacji z państwowej agencji. Mają zarzuty

Polska
Wyłudzili miliony złotych unijnej dotacji z państwowej agencji. Mają zarzuty
pixabay.com/e-gabi

Dziewięć osób podejrzanych w sprawie wyłudzenia przeszło 21 mln zł unijnej dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Poznańska prokuratura zarzuciła im też m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Jacek Pawlak poinformował, że podejrzanym grożą kary do 10 lat więzienia.

Prokurator Jacek Pawlak wyjaśnił, że w 2010 roku firma kierowana przez jednego z podejrzanych złożyła wniosek o dofinansowanie linii do produkcji zniczy i świec z pieniędzy, którymi dysponowała PARP. Firma otrzymała unijne dofinansowanie w wysokości ponad 21 mln zł.

 

- W celu rozliczenia się z tej dotacji przedkładane były nierzetelne faktury VAT, które miały potwierdzić poniesienie kosztów objętych tym projektem. Jednocześnie, posługując się tymi samymi fakturami, podejrzani zawyżali naliczony podatek VAT, w wyniku czego dochodziło do narażenia na uszczuplenie podatku od towarów i usług - powiedział prokurator Pawlak.

 

Kwota uszczuplonego podatku szacowana jest wstępnie na kilka milionów złotych. W tej kwestii trwają jeszcze postępowania kontrolne.

 

W sprawie zatrzymano łącznie 5 osób, prokuratura wnioskowała dla nich o areszt. Poznański sąd tych wniosków nie uwzględnił i zastosował tzw. środki wolnościowe.

 

Podejrzanym za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi do 5 lat więzienia, osobom kierującym tą grupą - do 10 lat więzienia. Za wyłudzenie dotacji grozi dziesięcioletnie więzienie.

 

PAP

jop/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie