Trump do miłośników broni palnej: macie przyjaciela w Białym Domu

Świat
Trump do miłośników broni palnej: macie przyjaciela w Białym Domu
PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Prezydent USA Donald Trump zapewnił w piątek o swoim poparciu dla Krajowego Stowarzyszenia Strzeleckiego NRA - głównej amerykańskiej organizacji producentów, sprzedawców i posiadaczy broni palnej. Macie we mnie przyjaciela - powiedział na konwencji w Atlancie.

- Macie prawdziwego przyjaciela w Białym Domu - powiedział Trump do witającego go entuzjastycznie tłumu zebranego na 146. konwencji NRA.

 

Obiecał, że będzie bronił "wolności Amerykanów", co w tym kontekście oznacza prawo do posiadania i noszenia broni palnej. Zapowiedział także "koniec ośmiu lat ataków" na gwarantującą to drugą poprawkę do konstytucji USA, odnosząc się w ten sposób do dwóch kadencji jego poprzednika Baracka Obamy, który próbował ograniczyć odstęp do broni palnej w reakcji na kolejne krwawe strzelaniny.

 

Ostatnim urzędującym prezydentem na konwencji NRA był Ronald Regan

 

- Wy mnie wspieraliście, i ja was będę wspierał - zapewnił Trump, który jest pierwszym od ponad 30 lat urzędującym prezydentem, jaki wygłosił przemówienie na dorocznej konwencji NRA. Ostatnim był Ronald Reagan w 1983 roku - podała agencja AP. Oceniła ona, że prezydent wygłosił przemówienie przypominające wystąpienia z kampanii wyborczej. Pojawił się w nim wątek muru na granicy z Meksykiem ("Zbudujemy go, nie ma co do tego wątpliwości" - powiedział Trump), krytyka "biurokratów z Waszyngtonu" oraz lansowanie hasła "Najpierw Ameryka".

 

Trump odwiedził jako kandydat ubiegłoroczną konwencję NRA, wpływowego lobby, które wsparło go, w tym finansowo, na wczesnym etapie kampanii prezydenckiej. Jak pisze AP, prezydent szczyci się posiadaniem pary pistoletów oraz opowiada, że jego dwóch dorosłych synów jest zapalonymi myśliwymi.

 

Członkowie NRA poparli Trumpa przed wyborami

 

W drodze do Atlanty rzecznik Białego Domu Sean Spicer powiedział dziennikarzom, że członkowie NRA poparli Trumpa przed wyborami w 2016 roku, kierując się jego silnym zaangażowaniem na rzecz prawa do broni. Wypowiedział się też w tym kontekście o mianowaniu przez Trumpa sędziego Neila Gorsucha do Sądu Najwyższego.

 

- Wiem, że NRA cieszy się z tego, że na tym miejscu zasiadł zagorzały obrońca konstytucji - powiedział Spicer.

 

"Po długich ośmiu latach znowu mamy prezydenta, który szanuje i kocha indywidualną wolność!" - głosi wpis NRA na Twitterze umieszczony krótko przed przemówieniem prezydenta.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie