Prezydent Filipin chce zablokować koncesję dla krytykującej go telewizji

Świat
Prezydent Filipin chce zablokować koncesję dla krytykującej go telewizji
Wikimedia Commons/PCOO EDP

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zamierza zablokować odnowienie koncesji dla krytykującej go telewizji ABS-CBN - podał lokalny serwis Rappler. Duterte zarzucił stacji "oszustwa" i powiedział, że w ub.r. nie wyemitowano wyborczych spotów, za które pobrano opłaty.

Duterte zapowiedział złożenie skargi na stację, na podstawie której parlament nie będzie musiał odnowić koncesji. Zarzuty prezydenta wobec ABS-CBN, wypowiedziane po konferencji prasowej na powitanie sułtana Brunei, zostały opatrzone w wulgaryzmy.

 

Telewizja ABS-CBN stara się o odnowienie licencji na kolejne 25 lat. Nad gwarantującą to ustawą pracuje odpowiednia komisja parlamentarna. Licencja wygasa w 2020 r.

 

Kilka dni przed zapowiedzią zablokowania ABS-CBN Duterte podpisał ustawę przedłużającą koncesję konkurencyjnej stacji GMA Network.

 

Krytykują postępowanie prezydenta

 

ABS-CBN oraz dziennik "Philippine Daily Inquirer" krytykują postępowanie prezydenta. Pod koniec marca br. Duterte w publicznym wystąpieniu przestrzegł te media przed "mogącą wrócić do nich karmą" za nieuzasadnione słowa krytyki pod jego adresem.

 

"Inquirer, jesteś nic niewart, także ABS-CBN - jesteście publicznym śmieciem. Ktoś wam powinien powiedzieć: skur....yny, posuwacie się za daleko w swoich bredniach" - skomentował w swoim stylu prezydent Filipin.

 

Stacja oraz dziennik odpierają zarzuty o stronniczość i podawanie nieprawdziwych informacji.

 

Walka z przestępczością wymierzona w kartele narkotykowe 

 

Duterte objął władzę w czerwcu ub.r. Rozpoczął wówczas ostrą "walkę z przestępczością" wymierzoną w kartele narkotykowe, m.in. zezwolił policji i służbom bezpieczeństwa na stosowanie kary śmierci bez wyroku sądowego wobec handlarzy narkotyków. We wtorek filipiński prawnik zaskarżył Duterte przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, nazywając go "masowym mordercą". Prezydent odniósł się także do tego faktu - "Nie będę tracił czasu na czytanie zarzutów".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie