Okręt za 100 dolarów. Korea Południowa zrobiła prezent Filipinom

Świat
Okręt za 100 dolarów. Korea Południowa zrobiła prezent Filipinom
Zdj. ilustracyjne, U.S. Navy

Ministerstwo obrony Korei Południowej zapowiedziało, że przekaże Filipinom za sto dolarów jednostkę przeznaczoną do zwalczania okrętów podwodnych. Dar ma wzmocnić możliwości patrolowania granic na morzu.

Podarowany Filipinom okręt to jednostka klasy Pohang wycofywana ze służby w Korei Płd. Według agencji Reutera, Seul razem z Waszyngtonem pozostaje głównym źródłem zaopatrzenia Manili w sprzęt wojskowy każdego rodzaju.

 

W środę Filipiny otrzymały od Korei Płd. dwa myśliwce FA-50, dwa kolejne zostaną dostarczone w następnym miesiącu. Łącznie filipińskie lotnictwo będzie dysponować wówczas 12 maszynami odkupionymi od Korei Płd. za 18 mld peso (ok. 359 mln dolarów). Manila wyraziła chęć pozyskania sześciu kolejnych myśliwców.

 

Okręt będzie musiał przejść renowację

 

Rzecznik ministerstwa obrony Arsenio Andolong zapowiada, że południowokoreański okręt pojawi się na Filipinach w ciągu roku. Korweta ma zostać przekazana w formie dotacji dla państwa. "Zapłacimy sto dolarów, ale i tak okręt będzie musiał przejść renowację" - twierdzi Andolong, dodając, że nie jest w stanie oszacować tych kosztów.

 

Według rzecznika, marynarka może pozyskać jeszcze trzy takie jednostki. "To może i stary okręt, jednak zdecydowanie wzmocni możliwości patrolowania naszych wód i prowadzenia działań antyterrorystycznych" - poinformował rzecznik.

 

Agencja Reutera podkreśla w czwartek, że Korea Płd. odwzajemnia się wsparciem filipińskiego wojska za pomoc Manili podczas konfliktu koreańskiego w latach 50. XX wieku.

 

Filipiny zaangażowane są w konflikty terytorialne z Chinami dotyczące wysp na Morzu Południowochińskim.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie