Mimo wycofania się PiS z pomysłu o metropolii warszawskiej samorządowcy chcą przeprowadzenia referendów

Polska
Mimo wycofania się PiS z pomysłu o metropolii warszawskiej samorządowcy chcą przeprowadzenia referendów
Flickr.com/Anna Woźniak

Decyzją o wycofaniu projektu ws. warszawskiej metropolii Jacek Sasin (PiS) potwierdził jego niepowodzenie; projekt został słabo przygotowany, a konsultacje były nieudane - mówią dla Serwisu Samorządowego PAP samorządowcy . Chcą także, by zaplanowane referenda ws. metropolii odbyły się.

Jacek Sasin poinformował, że projekt dot. metropolii warszawskiej zostanie wycofany, w piątek pismo w tej sprawie skierowane zostanie do marszałka Sejmu. Dodał, że powinna trwać dyskusja o stworzeniu metropolii warszawskiej, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

 

Andrzej Cieślawski, przewodniczący Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny, komentując zapowiedź Jacka Sasina o wycofaniu projektu ustawy ws. metropolii warszawskiej podkreślił, że z prawnego punktu widzenia nic się nie zmieniło. - Podjęliśmy uchwałę o referendum i jeśli wojewoda do 10 maja nie zakwestionuje jej to referendum się odbędzie - zapewnił.

 

"Uważam, że jest to absolutna porażka pana Sasina"

 

Jerzy Glasgall, pełnomocnik grupy inicjatywnej przeprowadzenia referendum w Podkowie Leśnej powiedział, że chce aby zostało ono przeprowadzone. - Ja będę głosował za tym, aby referendum ws. ustawy metropolitalnej pomimo wszystko się odbyło. Niektóre ustawy powstają "z wieczora do rana". Poza tym jest to manifest społeczności Podkowy Leśnej, że jest nam dobrze tak jak jest - zaznaczył.

 

Samorządowcy, z którymi rozmawiał Serwis Samorządowy PAP zgodnie twierdzili, że decyzją o wycofaniu projektu Sasin potwierdził jego niepowodzenie. - Uważam, że jest to absolutna porażka pana Sasina - powiedział burmistrz Ożarowa Mazowieckiego Paweł Kanclerz.

 

Z kolei Glasgall podkreślił, że "Sasin wycofuje się dlatego, że uświadomiono mu, że projekt został słabo przygotowany, a konsultacje były nieudane."

 

Podobną opinię wyraził burmistrz Ożarowa Mazowieckiego. - To jest po prostu zły projekt i cieszę się, że dotarło to do posła Sasina. Tylko szkoda, że pod naciskiem i presją opinii publicznej i środowiska samorządowego. Po prostu marny projekt - dodał.

 

"Sasin zjednoczył samorządowców Warszawy i okolic jak nikt do tej pory"  

 

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że wycofanie projektu ustawy "to sukces mieszkańców i zasługa ich wielkiej determinacji".

 

Samorządowcy zwrócili również uwagę, że kwestia utworzenia metropolii warszawskiej skonsolidowała samorządowców. - Fakt, że w 17 gminach zostały ogłoszone referenda i wynik referendum w Legionowie dowodzą, że solidarne działania samorządowców doprowadziły do tego że pan Sasin wycofał tę uchwałę - powiedział Cieślawski.

 

Paweł Kanclerz powiedział, że "jest wdzięczny posłowi Sasinowi, że zjednoczył samorządowców Warszawy i okolic jak nikt do tej pory".

 

Projekt PiS trafił do Sejmu pod koniec stycznia. Zakładał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi ustawy ws. metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji oraz samorządowcy. W Legionowie przeciwko przyłączeniu gminy do Warszawy zagłosowało w referendum ponad 94 proc. mieszkańców. Kilkanaście kolejnych podwarszawskich gmin w maju i czerwcu organizuje podobne referenda. W niedzielę zakończyły się, organizowane przez PiS, konsultacje społeczne ws. projektowanych rozwiązań.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie