Chiny ostrzegają przed sytuacją na Płw. Koreańskim. Konieczne porozumienie

Świat
Chiny ostrzegają przed sytuacją na Płw. Koreańskim. Konieczne porozumienie
PAP/EPA/JUSTIN LANE

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim osiągnęła punkt krytyczny, a porozumienie z Pjongjangiem "jest jedynym właściwym rozwiązaniem" - powiedział w piątek szef chińskiego MSZ Wang Yi przed spotkaniem ministrów państw należących do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Pokojowe rozwiązanie kwestii nuklearnej na Półwyspie Koreańskim, poprzez dialog i negocjacje, stanowi jedyny słuszny wybór, który jest praktycznym i wykonalnym rozwiązaniem - powiedział dziennikarzom Wang.

 

"Należy powrócić do rozmów w sprawie Korei Północnej"

 

Szef chińskiej dyplomacji uważa, że należy powrócić do rozmów w sprawie Korei Północnej w formacie "dwustronnym, trójstronnym lub wielostronnym".

 

Powtórzył też propozycję Pekinu, który chce wraz z Waszyngtonem i Seulem nakłonić Pjongjang do zrezygnowania z testów nuklearnych i rakietowych w zamian za wycofanie się USA i Korei Południowej ze wspólnych manewrów wojskowych. Dodał, że propozycja ta zyskuje poparcie wielu krajów.

 

Wang zapewnił też, że Pekin popiera pełne wdrożenie rezolucji RB ONZ w sprawie Pjongjangu, jednak nie skomentował kwestii nałożenia jednostronnych sankcji na Północ.

 

"USA nie wykluczają bezpośredniego dialogu z Pjongjangiem"

 

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson, który również wypowiadał się przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Korei Północnej, powiedział, że Stany Zjednoczone nie wykluczają bezpośredniego dialogu z Pjongjangiem.

 

Administracja prezydenta Donalda Trumpa deklarowała jak dotąd, że wobec Korei Północnej "wszystkie opcje są na stole", łącznie z atakiem militarnym. Jednak oficjalne źródła w Waszyngtonie oceniają, że uprzedzający atak jest mało prawdopodobny. Strategia USA wobec Pjongjangu opiera się obecnie na wywieraniu nacisków na reżim przy współdziałaniu z Chinami, najważniejszym partnerem handlowym Korei Północnej

 

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazujących rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby dosięgnąć terytorium USA.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie