"Zasady są zasadami i powinny być przestrzegane". Błaszczak o sprawie limuzyny szefowej MEN na miejscu dla niepełnosprawnych

Polska

- Doszło do źle rozumianej gościnności ze strony organizatora tego spotkania, ale zasady są zasadami i powinny być przestrzegane - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak odnosząc się do zdjęcia, na którym widać limuzynę minister edukacji Anny Zalewskiej zaparkowaną na miejscu dla niepełnosprawnych podczas wizyty w szkole w Sieradzu.

W czwartek BOR wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Dyrektor szkoły wyjaśniała z kolei, że ze względu na małą liczbę miejsc parkingowych, a oczekiwanych tego dnia wielu gości, udostępniła miejsce dla niepełnosprawnych rządowemu autu. Miała do tego prawo, bo znak stoi na terenie prywatnym.

 

"Będzie dochodziło do wypadków, bo takie jest życie"


W programie "To Był Dzień" w Polsat News szef MSWiA Mariusz Błaszczak nawiązywał też do ostatnich kolizji rządowych limuzyn. Zaznaczył, że "do różnych wypadków będzie dochodziło, bo takie jest życie". - Liczba wydarzeń związanych z samochodami BOR jest porównywalna. Przed laty też tak było - dodał.

 

Reforma BOR

 

Minister był  też pytany o reformę BOR - Problem z BOR nie dotyczy funkcjonariuszy, to są świetni ludzie, świetnie wyszkoleni, problem dotyczy złej organizacji, tego, co zastaliśmy, kiedy objęliśmy władzę, wieloletnie zaniedbania - powiedział.

 

Szef MSWiA wyjaśnił, dlaczego rząd dopiero półtora roku po objęciu władzy zajął się reformą BOR. - Dopiero teraz przystępujemy do gruntownej zmiany, bo w ubiegłym roku BOR był odpowiedzialny za bezpieczeństwo podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Nie chcieliśmy wtedy przeprowadzać rewolucji, bo byłoby to szkodliwe i niemożliwe - tłumaczył.

 

Minister podkreślił, że "dziś BOR jest hermetyczną służbą". - Jest możliwe przejście z jednej służby do drugiej, ale ustawa o BOR takiej możliwości nie zawiera. Nowy projekt o nowej formacji - roboczo nazwanej Państwowa Służba Ochrony - będzie zawierał przepis umożliwiający przejście ze Straży Granicznej do nowej służby, z policji do nowej służby. Chodzi o lepsze wykorzystanie potencjału - wyjaśnił.

 

Polsat News, polsatnews.pl

 

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie