Wenezuela chce wystąpić z Organizacji Państw Amerykańskich

Świat
Wenezuela chce wystąpić z Organizacji Państw Amerykańskich
PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Wenezuela opuści Organizację Państw Amerykańskich (OPA) - zapowiedziała w środę wieczorem czasu lokalnego szefowa wenezuelskiej dyplomacji Delcy Rodriguez. Poinformowała również, że o wystąpieniu Wenezueli z Organizacji Państw Amerykańskich zdecydował prezydent kraju Nicolas Maduro.

"W czwartek uruchomimy proces wychodzenia z tej organizacji, który potrwa 24 miesiące" - powiedziała w telewizji VTV szefowa wenezuelskiej dyplomacji.

 

W ostatnich tygodniach sekretarz generalny OPA Luis Almagro ostro krytykował działania władz w Caracas i domagał się przeprowadzenia wyborów w Wenezueli.

 

Kryzys gospodarczy i polityczny

 

Kraj ten pogrążony jest w głębokim kryzysie gospodarczym i politycznym. Od początku kwietnia w krwawych starciach między zwolennikami opozycji a policją i zwolennikami rządu zginęły 32 osoby.

 

Przeciwnicy prezydenta domagają się przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych w tym roku i ustąpienia Maduro ze stanowiska przed końcem jego kadencji, która upływa w grudniu 2018 roku.

 

Opozycję rozgniewało pozbawienie na 15 lat prawa do startu w wyborach Henrique Caprilesa, gubernatora stanu Miranda w środkowej części kraju i lidera opozycji.

 

Kandydat opozycji pozbawiony biernego prawa wyborczego

 

44-letni Capriles, dwukrotny kandydat opozycji w wyborach prezydenckich, poinformował, że został pozbawiony biernego prawa wyborczego pod pretekstem udziału w aferach korupcyjnych związanych z brazylijskim koncernem budowlanym Odebrecht.

 

Krytycy rządu twierdzą, że odebranie Caprilesowi praw wyborczych było działaniem arbitralnym i nieuzasadnionym i ma służyć przedłużeniu blisko dwóch dekad rządów najpierw Hugo Chaveza (1999-2013), a potem Maduro.

 

Kryzys polityczny zaognił się już w pod koniec marca, gdy usłużny wobec prezydenta Maduro wenezuelski Sąd Najwyższy przejął uprawnienia Zgromadzenia Narodowego, jednak pod międzynarodowym naciskiem, a jednocześnie wskutek interwencji niektórych polityków związanych z prezydentem wycofał się częściowo ze swych decyzji.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie