W Kaliningradzie zatrzymano 12 osób podejrzanych o związki z terroryzmem

Świat
W Kaliningradzie zatrzymano 12 osób podejrzanych o związki z terroryzmem
Zdj. ilustracyjne, Wikimedia Commons/Vitaly V. Kuzmin

Rosyjskie służby bezpieczeństwa zatrzymały w Kaliningradzie 12 obywateli krajów Azji Środkowej podejrzewanych o werbunek do organizacji terrorystycznych; według służb należą oni do działającej w tym regionie organizacji Islamski Dżihad - Dżamaat Mudżahedinów.

Radio Echo Moskwy podało w czwartek, że 32-letni domniemany przywódca grupy był poszukiwany przez władze Uzbekistanu w związku z przestępstwami o charakterze ekstremistycznym. Mężczyzna jest podejrzany o werbowanie do organizacji terrorystycznych osób pochodzących z Azji Środkowej, mieszkających w obwodzie kaliningradzkim.

 

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała, że mężczyzna, zatrzymany w środę wieczorem, złożył już obciążające go zeznania. Według kaliningradzkich mediów kilka spośród zatrzymanych osób ma za sobą udział w działaniach bojowych. Zatrzymanym grozi deportacja do krajów, z których przybyli do Rosji, i odpowiedzialność karna przed tamtejszymi sądami za terroryzm.

 

W 2006 roku rosyjski Sąd Najwyższy uznał organizację Islamski Dżihad - Dżamaat Mudżahedinów za terrorystyczną i zabronił jej działalności na terytorium Federacji Rosyjskiej.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie