U domniemanego dżihadysty na wyspie Reunion należącej do Francji znaleziono broń

Świat
U domniemanego dżihadysty na wyspie Reunion należącej do Francji znaleziono broń
wikimedia.org/Rama

Różnego rodzaju broń oraz materiały do produkcji tzw. koktajli Mołotowa znaleziono w mieszkaniu młodego mężczyzny, który podczas próby zatrzymania zaatakował i lekko ranił w czwartek dwóch policjantów. Do zdarzenia, o którym poinformował minister spraw wewnętrznych Francji Matthias Fekl, doszło na wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim.

Wcześniej w komunikacie prefektury Reunionu przekazano, że mężczyzna odmówił poddania się i wystrzelił w kierunku przedstawicieli sił porządkowych ze strzelby. Dodano, że funkcjonariusze "odpowiedzieli" i obezwładnili napastnika, który został zatrzymany.

 

Sprecyzowano, że mężczyzna ma dwadzieścia kilka lat i niedawno przeszedł na islam. Władze podejrzewają, że mężczyzna jest islamskim radykałem. W ramach śledztwa zatrzymano też matkę mężczyzny. Śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura ds. walki z terroryzmem w Paryżu.

 

Na wyspie mieszka ok. 2 proc. muzułmanów

 

Na zamieszkanym przez ok. 840 tys. osób Reunionie dominuje katolicyzm; muzułmanie (sunnici) stanowią ok. 2 proc. W czerwcu 2015 roku na wyspie rozbito dżihadystyczną siatkę kierowaną przez 21-letniego salafitę. Według danych prefektury, około 100 osób na wyspie władze uważają za islamskich radykałów.

 

7 maja we Francji ma się odbyć druga tura wyborów, w których o fotel prezydenta konkurować będą centrysta Emmanuel Macron i kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen.

 

20 kwietnia wieczorem w centrum Paryża w pobliżu Pól Elizejskich zamachowiec zastrzelił policjanta i ranił trzy osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy i obywatelkę Niemiec. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

 

Od krwawych zamachów w Paryżu z listopada 2015 roku, w których zginęło ok. 140 osób, Francja jest w stanie najwyższej gotowości. W związku z zagrożeniem terrorystycznym kilkakrotnie w kraju przedłużano stan wyjątkowy, który ma obowiązywać co najmniej do 15 lipca.

 

PAP

jop/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie