Pikieta pielęgniarek w Jędrzejowie. Domagały się podwyżki

Polska
Pikieta pielęgniarek w Jędrzejowie. Domagały się podwyżki
Zdj. ilustracyjne, Fot. Polsat News

Około stu pielęgniarek ze szpitala w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) pikietowało w czwartek, domagając się podwyżek podstawy pensji. Lecznicę od dziewięciu lat prowadzi prywatna spółka, dzierżawiąca placówkę od samorządu powiatowego.

Pikieta trwała dwie godziny. Pielęgniarki - te, które nie miały dyżuru - przeszły sprzed budynku szpitala pod gmach starostwa, gdzie złożyły petycję do władz powiatu. - Mamy obietnicę ze strony wicestarosty, że pomogą nam w negocjacjach z pracodawcą. Będziemy zaproszone na te rozmowy - powiedziała przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w jędrzejowskiej lecznicy Małgorzata Jankiewicz.

 

Pielęgniarki domagają się podwyżek podstawy pensji. Według Jankiewicz zarabiają obecnie ok. 1850 zł netto - z uwzględnieniem dodawanej do podstawy wysługi lat i dodatku za pracę w święta i w nocy. "Nie mamy nawet najniższej krajowej i niczego, co za tym idzie - funduszu socjalnego, ubrań, dodatku za wykształcenie" - zaznaczyła. Dodała, że związek jest w sporze zbiorowym z pracodawcą od 2008 r.

 

Pół miliona zł rocznie

 

Wiceprezes spółki ArtMedik, prowadzącej jędrzejowską lecznicę, Robert Frańczak podkreślił, że w obecnej sytuacji spółka nie jest w stanie zwiększyć wynagrodzenia zatrudnianych pielęgniarek, choć "co do zasady" popiera działania pracownic. - Podwyżka pensji zasadniczej to w skali szpitala koszt pół miliona zł rocznie - wyliczał.

 

Frańczak poinformował, że pielęgniarki zarabiają w lecznicy ok. 2,6 zł brutto. Otrzymują też 800 zł brutto ministerialnego dodatku. Wynika on z rozporządzenia ministra zdrowia z jesieni 2015 r. gwarantującego podwyżkę dla tej grupy zawodowej cztery razy po 400 zł w ciągu kilku lat - do 2019 r.

 

Jak argumentował, szpitale, w których jest inna struktura pensji - prowadzone m. in przez samorządy - zadłużają się, a samorządy pomagają im płacąc za sprzęt czy pokrywając stratę. - My jesteśmy prywatną spółką i nikt nam tej straty nie pokryje. Dodatkowo płacimy ponad 700 tys. zł rocznie czynszu do starostwa - przez ostatnie dziewięć lat to ok. 6 mln zł - argumentował Frańczak.

 

- To sprawa systemowa. Jedyne rozwiązanie jakie widzimy "na szybko", to musi być wspólne działanie nasze i powiatu - finansowe - ocenił wiceprezes spółki.

 

Frańczak zauważył, że innym powodem, dla którego trudno teraz rozstrzygać o wysokości zarobków pracowników lecznicy, są też planowane zmiany w służbie zdrowia i ustawa o sieci szpitali, która ma wejść w życie jesienią.

 

Wiceprezes spółki zaznaczył, że nie wiadomo, czy po reformie NFZ będzie finansował ryczałtowo jędrzejowską ortopedię. - A jest to dla nas jedna trzecia rocznych przychodów szpitala. Trudno w takiej sytuacji decydować o jakichkolwiek ruchach, bo być może, jeżeli ten oddział nie będzie miał finansowania z Funduszu, będziemy musieli zredukować personel - powiedział Frańczak.

 

W szpitalu pracuje ok. 150 pielęgniarek

 

Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie posiada ok. 200 łóżek na dziewięciu oddziałach: ratunkowym, chirurgicznym, ginekologii i położnictwie, noworodkowym, pediatrycznym, wewnętrznym, ortopedycznym, anestezjologii i intensywnej terapii i w stacjonarnym hospicjum. W szpitalu pracuje ok. 150 pielęgniarek i położnych.

 

ArtMedik zarządza jędrzejowską lecznicą od lipca 2008 r. W tym czasie powstał tam m. in. nowy budynek, dokończono budowę bloku operacyjnego, rozbudowano i wyposażono szpitalny oddział ratunkowy, powstała pracownia tomografii i cyfrowa pracownia RTG. Spółka od 2011 r. prowadzi też szpital w Kielcach.

 

To drugi w ostatnim czasie protest pielęgniarek świętokrzyskich lecznic, które domagają się podwyżek pensji. W ub. środę w szpitalu w Staszowie zakończył się protest, w wyniku którego pielęgniarki porozumiały się z władzami lecznicy prowadzonej przez powiat - część ministerialnego dodatku będzie włączana do podstawy ich wynagrodzenia.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie