RMF FM: kontrola NFZ w krakowskim szpitalu związana z lekarzem Jerzego Ziobry

Polska
RMF FM: kontrola NFZ w krakowskim szpitalu związana z lekarzem Jerzego Ziobry
Polsat News

Narodowy Fundusz Zdrowia zażądał kilkudziesięciu tysięcy kart chorobowych pacjentów oddziałów kardiologicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którzy byli tam leczeni przez ponad 10 ostatnich lat - informuje RMF FM. Jak dodaje, to pierwsza tego typu sytuacja w historii NFZ i grozi sparaliżowaniem pracy oddziałów kardiologicznych.

Według informacji RMF FM, kontrolę wszczęto na polecenie prokuratury, która szuka dodatkowych materiałów związanych z profesorem Dariuszem Dudkiem. To jeden z kardiologów, którzy zajmowali się leczeniem ojca Zbigniewa Ziobry. Lekarze byli oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci Jerzego Ziobry, ale 10 lutego sąd ich uniewinnił, bo - zdaniem składu orzekającego - nie było dostatecznych dowodów co do winy oskarżonych.

 

Do informacji tych odniósł się małopolski oddział NFZ.

 

NFZ: kontrola nie paraliżuje pracy

 

"Nieprawdą jest, że jest to pierwsza kontrola w Szpitalu Uniwersyteckim, ponadto trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że paraliżuje ona prace oddziałów kardiologicznych - napisano w komunikacie. - Każda kontrola prowadzona przez fundusz jest rozłożona w czasie, po to, aby umożliwić z jednej strony przekazanie dokumentacji, a drugiej jej rzetelną analizę" - dodano.

 

Fundusz wskazał, że w ciągu ostatnich trzech lat kontrolę w szpitalu przeprowadzano 14 razy, w tym w 2015 r. również na oddziałach kardiologicznych. - Nigdy nie zgłaszano, że prowadzone kontrole powodują problemy w pracy poszczególnych oddziałów - zaznaczono.

 

Małopolski NFZ przypomniał, że zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych "NFZ jest zobowiązany do kontroli realizacji świadczeń w podmiotach, z którymi zawarł umowy na realizację świadczeń - w tym w uzasadnionych przypadkach na zlecenie innych instytucji (Rzecznik Praw Pacjenta, Ministerstwo Zdrowia, organy ścigania)".

 

Zakres tych kontroli poza ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej określa także Kodeks cywilny - "jeśli chodzi o możliwość czasową dochodzenia roszczeń majątkowych, w tym w wyniku przeprowadzonej kontroli".

 

"Wszyscy świadczeniodawcy, z którymi NFZ współpracuje wiedzą o tym. W trakcie prowadzonych kontroli fundusz analizuje dokumentację medyczną, dostarczaną co do zasady przez pracowników administracji placówek medycznych. Nie ma to zatem wpływu na proces leczenia pacjentów, czy zakłócenie pracy kontrolowanych oddziałów. Pacjenci nie muszą mieć obaw, ze inaczej będzie w tym przypadku" - zapewnia NFZ.

 

Fundusz zaznacza, że pacjenci szpitala nie zgłaszali problemów związanych z dostępem do świadczeń na kontrolowanych oddziałach.

 

"Warunki udzielania świadczeń"

 

Wcześniej NFZ przyznał, że kontrola została wszczęta na wniosek organów ścigania i dotyczy warunków udzielania świadczeń na oddziałach kardiologicznych krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego.


To tu ojciec Zbigniewa Ziobry był leczony od 22 czerwca 2006 r. Zmarł 2 lipca.

 

Lekarzy oskarżono, że "pomimo ciążącego na nich szczególnego obowiązku opieki nad pacjentem (...) narażony on został na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, skutkiem czego pacjent 2 lipca 2006 r. zmarł". Zarzuty dotyczyły nieprawidłowej diagnozy i wyboru nieprawidłowego leczenia - m.in. przeprowadzenia zabiegu angioplastyki wieńcowej (założenie stentów) zamiast operacji kardiochirurgicznej (wszczepienia by-passów), brak konsultacji kardiochirurgicznej, nieprawidłowości w leczeniu farmakologicznym.


Oskarżeni nie przyznali się do winy i odmówili odpowiedzi na pytania oskarżycieli i ich pełnomocnika.


RMF FM, PAP

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie