Papież do Akcji Katolickiej: nie bądźcie bardziej papiescy od papieża

Świat
Papież do Akcji Katolickiej: nie bądźcie bardziej papiescy od papieża
PAP/EPA/Osservatore Romano/HANDOUT

- Nie możecie być bardziej restrykcyjni niż Kościół i bardziej papiescy od papieża - powiedział Franciszek w czwartek przedstawicielom Akcji Katolickiej z wielu krajów. - Otwórzcie drzwi, nie przeprowadzajcie egzaminów z chrześcijańskiej doskonałości - apelował.

Podczas spotkania w Watykanie z 300 delegatami międzynarodowej federacji Akcji Katolickiej papież w długim improwizowanym przemówieniu po hiszpańsku wzywał kierownictwo ruchu, by "nie klerykalizować laikatu". Przestrzegał przed "sztucznością" i "narcyzmem" oraz uleganiem pokusie "perfekcjonizmu" przy opracowywaniu planów działań.

 

- Ileż energii w kurii diecezjalnej albo w zakonie poświęcono na plany duszpasterskie, które stały się już nieaktualne, gdy je ukończono - zauważył Franciszek.

 

"Aktywne miłosierdzie"

 

Podkreślał, że działacze Akcji Katolickiej muszą zawsze wychodzić naprzeciw ludziom i być "misjonarzami" na peryferiach, wśród "biednych, agnostyków i chorych".

 

Jeśli Akcja Katolicka nie będzie obecna "w więzieniach, także wśród skazanych na dożywocie, w szpitalach, na ulicach, w barakach, w fabrykach", to stanie się "ekskluzywną instytucją" - ostrzegł papież.

 

Mówił, że potrzebne jest "aktywne miłosierdzie".

 

Trudna przeszłość lub teraźniejszość

 

Wyjście do ludzi - wskazywał - oznacza też konfrontację z problemami codziennego życia. Są - wymieniał - rodziny, w których rodzice nie mają ślubu kościelnego, co - jak dodał - jest "częstym zjawiskiem", kobiety i mężczyźni z "trudną przeszłością lub teraźniejszością", "zdezorientowani i zranieni młodzi ludzie".

 

Na początku spotkania papież ucałował wręczoną mu Ewangelię, jaką znaleziono na dnie łodzi migrantów, którzy przypłynęli na włoską wyspę Lampedusa.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie