Mężczyzna aresztowany obok parlamentu w Londynie. Miał przy sobie noże

Świat

Brytyjska policja poinformowała w czwartek o aresztowaniu dwudziestokilkuletniego mężczyzny w dzielnicy rządowej Londynu pod zarzutem posiadania broni i "zlecania, przygotowania lub podjudzania do aktów terroryzmu". Nikt nie odniósł obrażeń. Poinformowano, że zatrzymanie nastąpiło na mocy ustawy antyterrorystycznej. Zamknięto pobliskie ulice.

Zgodnie z oświadczeniem Scotland Yardu mężczyzna został zatrzymany w pobliżu wejścia do stacji Westminster przed brytyjskim parlamentem ok. godz. 14.20 czasu lokalnego (ok. godz. 15.20 czasu polskiego). Jak potwierdzono, miał przy sobie noże.

 

Świadek incydentu powiedział telewizji Sky News, że policjanci "pojawili się w ciągu kilku sekund" i skutecznie doprowadzili do aresztowania.

 

Zdjęcia z miejsca zdarzenia pokazują co najmniej dwa duże kuchenne noże leżące na chodniku w pobliżu plecaka zatrzymanego mężczyzny.

 

 

Według BBC do zatrzymania doszło na podstawie informacji wywiadowczych na temat mężczyzny, który był wcześniej znany policji.

 

Śledczy londyńskiej policji zakończyli już pracę na miejscu zdarzenia, m.in. zabezpieczając plecak i noże.

 

Policjanci odblokowali też pas ulicy przecinającej rządową dzielnicę Whitehall w pobliżu parlamentu, budynków ministerstw rządowych oraz siedziby premier Theresy May na Downing Street w kierunku placu Trafalgar.

 

Scotland Yard podkreślił, że po aresztowaniu "nie ma bezpośredniego zagrożenia" dla bezpieczeństwa publicznego.

 

Centralny Londyn pozostaje w stanie podwyższonego alarmu od ataku terrorystycznego z 22 marca, do którego doszło na moście Westminsterskim i dziedzińcu parlamentu. Zginęło pięć osób i zamachowiec.

 

PAP

jop/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie