Bijatyka w parlamencie Macedonii. Jeden z polityków został ranny

Świat
Bijatyka w parlamencie Macedonii. Jeden z polityków został ranny
PAP/EPA/STR

Podczas wyborów nowego przewodniczącego parlamentu Macedonii doszło do bójki na pięści. Lekko ranny został przywódca socjaldemokratów Zoran Zaew.

Do sali obrad parlamentu Macedonii wdarł się w czwartek po południu tłum protestujący przeciwko wyborowi Albańczyka na przewodniczącego tego organu - poinformowali świadkowie.

 

W telewizyjnym nagraniu widać było zakrwawionego Zaewa. Chwilę wcześniej ogłosił, że nowym przewodniczącym parlamentu został Talat Xhaferi z głównej albańskiej partii - Demokratycznego Związku na rzecz Integracji. Jest on pierwszym etnicznym Albańczykiem na tym stanowisku od uzyskania niepodległości przez Macedonię w 1991 roku.

 

Próby tworzenia rządu

 

Po wyborach parlamentarnych w Macedonii, które odbyły się w grudniu, nie udało się do tej pory utworzyć nowego rządu. Żadna z dwóch największych partii nie zdobyła wystarczającej liczby głosów, aby samodzielnie utworzyć rząd.

 

Potrzebowały zawiązać koalicję z partiami zrzeszającymi mniejszość albańską, która domaga się, aby język albański, którym mówi jedna trzecia mieszkańców, był w kraju drugim językiem urzędowym.

 

Spór o drugi język urzędowy

 

Konserwatyści z WMRO-DPMNE byłego premiera Nikoli Gruewskiego, którzy wygrali wybory, kategorycznie odrzucili ten warunek. Z kolei socjaldemokraci porozumieli się w sprawie nowego gabinetu z największą partią Albańczyków, obiecując im spełnienie warunku w sprawie języka, co wywołało protesty w Skopje. Łącznie dysponują 69 mandatami w 120-osobowym parlamencie.

 

W tej sytuacji prezydent Gjorge Iwanow odmówił powierzenia misji utworzenia nowego rządu liderowi Socjaldemokratycznego Związku Macedonii (SDSM) Zoranowi Zaewowi. Iwanow tłumaczył, że żądanie miejscowych Albańczyków w sprawie języka jest próbą zniszczenia "charakteru" Macedonii.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie