Barbara Dolniak: "Nowoczesna" zgłosi nowe pomysły i będzie do nich przekonywać wyborców

Polska

Po rezygnacji lidera "Nowoczesnej" Ryszarda Petru z funkcji szefa klubu parlamentarnego tej partii w Sejmie i powierzeniu tej funkcji Katarzynie Lubnauer wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z ramienia tego ugrupowania liczy na "nowe otwarcie". "Słupki jeszcze będą rosły" - powiedziała na antenie Polsat News w odniesieniu do ostatniego sondażu, w którym partia uzyskała 5 procent poparcia.

W najnowszym sondażu preferencji wyborczych "Nowoczesna" uzyskała zaledwie 5 procent poparcia, a to oznacza, że mogłaby mieć problem z dostaniem się do Sejmu. W badaniu Millward Brown dla "Faktów" TVN niespodziewanie 31 proc. poparcia uzyskała Platforma Obywatelska. 29 proc. badanych opowiedziało się za PiS, 10 proc. za Kukiz'15, a 6 proc. za SLD.

 

Nagła rezygnacja lidera

 

W środę lider partii Ryszard Petru przyznał, że jest odpowiedzialny za spadki w sondażach i zrezygnował z funkcji szefa klubu "Nowoczesnej".

 

Posłowie na nowego szefa wybrali Katarzynę Lubnauer. Rozmowy na ten temat miały trwać dwa tygodnie.

 

- Wierzę, że teraz to będzie już tylko w górę - powiedziała w "Nowym Dniu z Polsat News" Barbara Dolniak. - Wybory nie są w najbliższą niedzielę, jeszcze do wborów jest daleko, ja jestem przekonana, że kolejne sondaże pokażą, jak słupki Nowoczesnej rosną - powiedziała Dolniak.

 

"Ruszamy do przodu"

 

- Od wczoraj mamy nową przewodniczacą. Wierzę, że ruszamy z sondażami, a przede wszystkim z pracą z nowymi pomysłami, nowymi działaniami, do przodu - powiedziała Dolniak.

 

- Popeniliśmy błędy, oceniamy, jak należy je naprawić - powiedziała wicemarszałek Sejmu.

 

Dolniak zapowiedziała, że w najbliższym czasie partia przedstawi nowe pomysły.

 

"Upolitycznianie sądownictwa"

 

Posłanka "Nowoczesnej" odniosła się także do zmian dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa. Jak stwierdziła liczy na reakcję prezydenta, a Andrzej Duda - jej zdaniem - mógłby skierować budząca wątpliwości ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

 

- To nie jest reformowanie wymiaru sprawiedliwości to jest podporządkowywanie sądownictwa, które powinno być niezależne od polityki, właśnie polityce - stwierdziła wicemarszałek Sejmu.

 

- Tam zapisy o niekonstytucyjności można odczytać na wprost. One są w sprzeczności z konstytucją. Konstytucja mówi o kadencji i nie można jej skracać tylko dlatego, że ktoś uważa, że wybierzemy teraz inny skład. Członek rady może zrezygnować, ale w ściśle określonych rpzypadkach, a nie dlatego, że ktoś uważa, że będzie inaczej - powiedziała Dolniak.

 

polsatnews.pl, Polsat News

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie