Szymański: UE nie powinna dłużej zwlekać z ruchem bezwizowym dla Ukrainy

Polska
Szymański: UE nie powinna dłużej zwlekać z ruchem bezwizowym dla Ukrainy
Polsat News

UE nie powinna dłużej zwlekać z wprowadzeniem ruchu bezwizowego dla Ukrainy - podkreślił wiceszef MSZ Konrad Szymański. W jego ocenie Unia powinna zachowywać się hojniej wobec wschodnich sąsiadów, w szczególności wobec tych, które płacą cenę za to, że chcą pozostać bliżej Europy.

- Polska od samego początku nie tylko popiera wprowadzenie ruchu bezwizowego między UE a Ukrainą, ale też zachęca do tego, żeby te decyzje były podejmowane jak najszybciej - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister spraw zagranicznych.

 

- Na decyzję na czas już niestety nie mamy szansy, ponieważ Unia zwlekała bardzo długo z tym procesem, natomiast jesteśmy zainteresowani tym, aby ten czas nie płynął już dłużej, ponieważ koszty polityczne takich zahamowań, takiego powstrzymywania się, z różnych powodów, Unii Europejskiej są oczywiste i są one negatywne - mówił Szymański.

 

"Zachowywać się hojniej"

 

W jego ocenie "Unia Europejska powinna zachowywać się hojniej wobec wschodnich sąsiadów, w szczególności wobec tych państw, które płacą olbrzymią cenę wewnętrzną za to, że chcą pozostać bliżej Europy".

 

Ambasadorowie państw unijnych poparli w środę zniesienie przez UE wiz dla obywateli Ukrainy. Aby decyzja weszła w życie, potrzeba formalnej zgody państw członkowskich.

 

Komisja Europejska już w kwietniu 2016 roku zaleciła zniesienie wiz dla Ukraińców, kraje UE zwlekały z decyzją.

 

Po wejściu w życie porozumienia, obywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, mogli wjechać do krajów członkowskich (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie