"Sprawców należy ścigać". Merkel krytykuje koalicyjną partię za pobłażliwość

Świat
"Sprawców należy ścigać". Merkel krytykuje koalicyjną partię za pobłażliwość
PAP/EPA/CARSTEN KOALL

Kanclerz Niemiec Angela Merkel (CDU) zarzuciła w środę współtworzącej jej rząd SPD blokowanie walki z przestępczością, szczególnie z włamaniami do mieszkań. Zdaniem Merkel wzgląd na ochronę danych nie może hamować ścigania sprawców.

- Sprawców należy ścigać. Nie można stawiać na pierwszym miejscu ochrony danych - powiedziała Merkel podczas spotkania klubu parlamentarnego CDU/CSU w Bundestagu.

 

Szefowa CDU zapewniła, że jej partia zajmie "twarde i jednoznaczne stanowisko". Jak zaznaczyła, przestępczość w życiu codziennym jest problemem bardzo uciążliwym dla obywateli. Przyznała, że władze bagatelizowały psychologiczne skutki włamań u poszkodowanych.

 

Po pierwsze bezpieczeństwo

 

Bezpieczeństwo obywateli jest jednym z głównych haseł partii chadeckich CDU i CSU w kampanii przed wyborami do Bundestagu, zaplanowanymi na 24 września.

 

Oba bloki polityczne tworzące rząd Merkel - chadecy i socjaldemokraci - uzgodniły niedawno pakiet ustaw zaostrzających kary za włamania do mieszkań. Obecnie obie strony spierają się o zakres wykorzystania przez policję do ścigania wspólników włamywaczy informacji pozyskanych z zarekwirowanych telefonów komórkowych i innych nośników.

 

Mniej włamań, więcej zabójstw

 

Kanclerz Merkel i szef MSW Thomas de Maiziere zarzucili krajom związkowym rządzonym przez SPD, w tym Nadrenii Północnej-Westfalii, że obowiązujące tam przepisy różnią się od przepisów w pozostałych landach. Szef resortu spraw wewnętrznych powiedział, że CDU i CSU muszą partnerom z SPD "wydzierać z gardła" ostrzejsze przepisy.

 

Z przedstawionej w poniedziałek przez MSW statystyki przestępstw za rok 2016 wynika, że liczba włamań do mieszkań spadła po raz pierwszy od wielu lat - o 9,5 proc. w porównaniu z rokiem 2015. Zwiększyła się natomiast liczba przestępstw z zastosowaniem przemocy. W przypadku morderstw i zabójstw - o ponad 14 proc., w przypadku gwałtów i molestowania seksualnego - o prawie 13 proc.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie