Resort sprawiedliwości chce wyjaśnień od płk. Raczkowskiego na temat ostatnich publikacji o nim

Polska
Resort sprawiedliwości chce wyjaśnień od płk. Raczkowskiego na temat ostatnich publikacji o nim
Polsat News

Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sędziego płk. Piotra Raczkowskiego - jako prezesa Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie - by do 5 maja ustosunkował się do artykułów prasowych na jego temat. Tak rzecznik MS Sebastian Kaleta odpowiedział w środę na pytanie PAP o reakcje na doniesienia ws. sędziego Raczkowskiego.

24 kwietnia "Do Rzeczy" w artykule pt. "Nieznana twarz Temidy" opisało karierę Raczkowskiego - dziś wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa. Jak podaje tygodnik, jeszcze w połowie lat 80. Raczkowski był piekarzem. Potem - według tygodnika - miał ukończyć zaoczne studia prawnicze i jako "oddany człowiek PZPR szybko awansować".

 

Pisano też, że z sędzią mają się wiązać takie afery, jak bójka z innym sędzią i wykorzystywanie służbowych samochodów do celów prywatnych.

 

Żona sędzią

 

Następnego dnia "Do Rzeczy" napisało, że w 2015 r. KRS wybrała żonę Raczkowskiego jako kandydatkę na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów - spośród 94 kandydatów.

 

Według czasopisma, członkowie KRS poparli wtedy Joannę Raczkowską jednogłośnie; przeciw tej kandydaturze opowiadało się zaś zgromadzenie przedstawicieli sędziów okręgu sądu warszawskiego. W czerwcu 2015 r. ówczesny prezydent Bronisław Komorowski powołał ja na stanowisko sędziego - dodano.

 

24 kwietnia Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN poparło kandydaturę Raczkowskiego, który teraz zostanie przedstawiony KRS jako kandydat na sędziego w SN. Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN powołuje prezydent RP na wniosek KRS - stanowi ustawa o SN.

 

Do momentu nadania depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza sędziego Raczkowskiego.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie