Premier Włoch odmawia nacjonalizacji Alitalii. Tracą dziennie pół miliona euro

Biznes
Premier Włoch odmawia nacjonalizacji Alitalii. Tracą dziennie pół miliona euro
pixabay.com/public domain

Premier Włoch Paolo Gentiloni wykluczył w środę możliwość nacjonalizacji pogrążonych w ciężkim kryzysie finansowym linii lotniczych Alitalia. Przyszłość firmy stanęła pod znakiem zapytania, gdy pracownicy odrzucili w referendum plan naprawczy.

Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest powołanie przez rząd zarządu komisarycznego, a w dalszej perspektywie zapewne sprzedaż przewoźnika. Obecnie 49 proc. udziału w nim mają linie Etihad ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

Alitalia traci dziennie około pół miliona euro. W dyskusjach we Włoszech nie wyklucza się też jej bankructwa i upadku.

 

Szef włoskiego rządu oświadczył, odnosząc się do sprawy możliwości ratowania linii lotniczych: "W sprawie Alitalii trzeba powiedzieć prawdę; już to mówiłem i teraz to powtarzam, nie ma warunków do nacjonalizacji".

 

Zapewnił, że rząd "czuje się zobowiązany, by bronić pracowników, użytkowników, podatników i obywateli, by nie roztrwoniono kapitału firmy". - Będziemy nad tym pracować, wiedząc, że wynik referendum uczynił to wyzwanie trudniejszym - dodał.

 

"Bardzo dużo błędów"

 

- Nie mogę milczeć i muszę wyrazić zaniepokojenie tym, co dzieje się w Alitalii - oznajmił premier.

 

Przyznał, że jest zawiedziony tym, że odrzucono szansę na porozumienie między firmą a związkami zawodowymi.

 

Minister rozwoju gospodarczego Carlo Calenda powiedział zaś, że aby zapewnić dalsze funkcjonowanie linii lotniczych przez następnych 6 miesięcy, konieczna będzie pożyczka od państwa w wysokości 300-400 milionów euro.

 

Minister, zapytany w wywiadzie radiowym o to, czy prawdą jest, iż Lufthansa jest zainteresowana zakupem Alitalii, odparł: - Mam nadzieję. Dodał, że warto sprawdzić taką opcję.

 

Szef resortu rozwoju ocenił, że kierownictwo firmy popełniło "bardzo dużo błędów" i to, jak dodał, "przy pewnej dawce arogancji".

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie