Polak wygrał konkurs na stanowisko w NATO. MSZ: startował bez wiedzy i zgody ministra

Polska
Polak wygrał konkurs na stanowisko w NATO. MSZ: startował bez wiedzy i zgody ministra
wikimedia.org/CC by-sa 3.0/

Tomasz Chłoń wygrał wieloetapowy konkurs na dyrektora Biura Informacyjnego NATO w Moskwie. Nie może jednak objąć tego stanowiska, bo polskie MSZ nie wystąpiło do Rosji o wymaganą akredytację. Resort twierdzi, że Chłoń wystartował w konkursie bez wiedzy i zgody ministra Waszczykowskiego.

Resort spraw zagranicznych twierdzi, że pracownik MSZ Tomasz Chłoń startował w konkursie bez wiedzy i zgody ministra Witolda Waszczykowskiego. "MSZ nie jest zobowiązane - w takiej sytuacji - do występowania o akredytację do władz państwa przyjmującego, w tym wypadku: do władz rosyjskich" - poinformowało biuro prasowe ministerstwa.

 

"Informowanie Ministra Spraw Zagranicznych o aplikowaniu na stanowiska w strukturach międzynarodowych jest w MSZ uregulowane stosownymi przepisami resortowymi" - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez rzecznika ministerstwa.

 

Tomasz Chłoń obecnie przebywa na urlopie i nie komentuje tych informacji.

 

Jest doświadczonym dyplomatą

 

Chłoń ma 30-letnie doświadczenie w dyplomacji. W przeszłości był m.in. ambasadorem RP w Estonii i na Słowacji. Wiele lat spędził też w strukturach NATO. Był jednym z negocjatorów porozumienia powołującego Radę NATO–Rosja.

 

W 2015 roku został pełnomocnikiem rządu ds. przygotowań szczytu NATO w Warszawie, ale nie zdążył dokończyć pracy. W lutym 2016 roku został odwołany z tego stanowiska i trafił do dyspozycji kadrowej MSZ.

 

Wieloetapowy konkurs

 

Kiedy na stanowisko dyrektora Biura Informacyjnego NATO w Moskwie został rozpisany konkurs, Chłoń wziął w nim udział. Przeszedł wieloetapowe, skomplikowane sito testów i wygrał rywalizację. Jak poinformował portal Onet.pl NATO zaakceptowało jego kandydaturę.

 

- Tomasz Chłoń to bardzo doświadczony i dobry dyplomata, trudno mi uwierzyć, by w tej sprawie działał poza resortem. Wydaje mi się to wręcz niemożliwe. Myślę, że dały tu o sobie znać negatywne emocje i uprzedzenia, którymi dziś kierują się szefowie MSZ ze szkodą dla interesów Polski - powiedział prof. Roman Kuźniar, dyplomata, był dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, którego cytuje portal.

 

Biuro Informacji NATO w Moskwie działa od 2001 roku. Przybliża tematykę natowską rosyjskiej opinii publicznej, informując także o działaniach w ramach partnerstwa NATO–Rosja.

 

polsatnews.pl, Onet.pl

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie